Stoltenbergs paziņoja, ka jaunie pasākumi atspoguļos vadību, kas "rada lepnumu savā sagatavotībā un drošībā". Oslo plānots atvērt speciālu centru, lai drošības spēki vienmēr būtu gatavi ārkārtas situācijām. Centrs apvienos ātrās reaģēšanas vienību, helikopteru vienību un policijas suņu nodaļu. Turpmāk varasiestādes biežāk rīkos dažādas mācības, tiks pilnveidotas armijas spējas ārkārtas situācijās palīdzēt policijai un pastiprināta drošība svarīgos objektos.
Par jaunajiem pasākumiem premjers paziņoja īpašā likumdevēju sēdē, kas tika sasaukta vasaras pārtraukuma laikā, lai apspriestu 13.augustā publiskoto neatkarīgās komisijas ziņojumu par 22.jūlija teroraktiem.
Kā jau vēstīts, ziņojumā tika secināts, ka sprādzienu Oslo bija iespējams novērst un arī Ūteijas salā ekstrēmistu varēja aizturēt ātrāk.
2011.gada 22.jūlijā Bērings-Breivīks sarīkoja sprādzienu Norvēģijas valdības ēku kvartālā Oslo centrā, nogalinot astoņus cilvēkus, bet tad devās uz Ūteijas salu, kur Darba partijas jauniešu organizācijas vasaras nometnē nošāva 69 cilvēkus - pārsvarā pusaudžus, no kuriem jaunākā nule kā bija nosvinējusi14.dzimšanas dienu.
Norvēģijas policija ir saņēmusi asu kritiku par nepietiekami operatīvo reakciju uz traģiskajiem uzbrukumiem, jo kopš sprādziena Oslo līdz Bēringa-Breivīka aizturēšanas brīdim Ūteijā pagāja vairāk nekā trīs stundas, lai gan uzbrucēja vārds Norvēģijas drošības dienestiem jau bija zināms. Slaktiņš Ūteijā ilga aptuveni stundu un 15 minūtes.
Ziņojumā tika secināts, ka politiskās apātijas dēļ 2004.gadā pieņemtais lēmums norobežot valdības kvartālu no satiksmes tā arī netika īstenots un policijas nekvalitatīvā darba dēļ aizkavējās arī Bēringa-Breivīka arests. Slaktiņa dienā vienīgais policijas helikopters nebija darba gatavībā, jo lidaparāta komanda bija devusies brīvdienās un ātrās reaģēšanas vienībai vajadzēja vairāk nekā stundu, lai nokļūtu Ūteijas salā. Likumsargi bija spiesti izmanto atpūtnieku laivas, jo viņu gumijas laiva gandrīz nogrima. Ziņojumā teikts, ka varasiestāžu pieļautās kļūdas, visticamāk, maksājušas cilvēku dzīvības.
Kopš neatkarīgās komisijas ziņojuma publiskošanas Stoltenbergam veltīta asa kritika, kaut sākotnēji viņš izpelnījās popularitāti par savu rīcību traģēdijas laikā un pēc tās. Norvēģijā lielākais laikraksts Verdens Gang pat aicinājis Stoltenbergu atkāpties, bet premjers šādu iespēju netieši noraidījis, paziņojot, ka viņa pienākums ir nodrošināt, lai komisijas rekomendācijas tiek īstenotas dzīvē.
24.augustā Oslo tiesa atzina Bēringu-Breivīku par vainīgu 77 cilvēku slepkavībā, piespriežot viņam maksimāli iespējamo 21 gadu cietumā ar iespēju soda termiņu pagarināt, ja pēc tā izciešanas viņš tiks atzīts par joprojām bīstamu sabiedrībai. Tiesas pieci tiesneši vienbalsīgi Bēringu-Breivīku atzina par pieskaitāmu, uz ko bija uzstājis arī viņš pats, lai gan prokuratūra lūdza atzīt viņu par psihiski slimu un nozīmēt piespiedu ārstēšanu slēgta tipa iestādē.