Francijas prezidents: nav jēgas runāt par jaunu līgumu
Jauna līguma nebūs
"Mums jārod risinājums, kā Eiropai izvairīties no sastinguma," uzsvēra N.Sarkozī, kura milzīgās ambīcijas sešu mēnešu ES prezidentūras laikā ne vienam vien ir izsaukušas ironisku smīnu. Viņaprāt, Lisabonas līguma jautājums nevar pārvesties "sava veida institucionālā ziepju operā". Tādēļ savā pirmajā prezidentūras braucienā viņš 21.jūlijā dosies uz Īriju un gada nogalē sola nākt klajā ar konkrētiem risinājuma variantiem. Kā zināms, līgums ir jāratificē visām 27 dalībvalstīm. Šobrīd bez Īrijas, kam vienīgajai bija jārīko referendums, problēmas rada Čehija un Polija, kurās apstājies ratifikācijas process.
N.Sarkozī ceturtdien arī stingri noraidīja iespēju runāt par jauna līguma izstrādāšanu. Taču, ja Lisabonas līguma nebūšot, tad ES, kas darbosies pēc iepriekšējā Nicas līguma, tālākas paplašināšanas gadījumā nākšoties domāt par jaunu institūciju izveidošanu. "Man ir žēl, ka Eiropa nebija pietiekami saprātīga, lai izveidotu pareizās institūcijas vēl pirms paplašināšanas," sacīja N.Sarkozī.
Eiropas prioritātes
Francijas prezidents arī uzsvēra, ka ES ir jāpaliek vienotai un tā nedrīkst darboties divos ātrumos. Viņš atgādināja, ka savulaik Eiropu pārdalīja "kaunpilna siena", tāpēc tagad jāmācās no pagātnes kļūdām.
N.Sarkozī aicināja Polijas prezidentu Lehu Kačinski turēt vārdu, ko viņš devis Lisabonas līguma izstrādāšanas laikā.
Kā zināms, L.Kačinskis atteicies parakstīt parlamentā jau ratificēto līgumu, sakot, ka tas ir "bezjēdzīgs". "Savs vārds ir jātur; tas nav politikas, bet morāles jautājums," sacīja N.Sarkozī.
N.Sarkozī nosauca četras galvenās ES prezidentūras prioritātes — nepieciešamību vienoties par vides un klimata likumiem, Eiropas drošības stiprināšanu, lauksaimniecības reformu un vienotas imigrācijas politikas izveidi.
Jāpiebilst, ka savā runā viņš pamanījās kārtējo reizi kritizēt Eiropas Centrālo banku par lēmumu palielināt procentu likmes.
"Es neapšaubu Eiropas Centrālās bankas neatkarību, jautājot, vai ir saprātīgi palielināt procentu likmes līdz 4,25% laikā, kad amerikāņiem ir 2%," sacīja N.Sarkozī.
Francijas prezidentūras pirmās nedēļas nav bijušas vieglas, jo Parīze ir pamanījusies iesaistīties skaļākos vai klusākos ķīviņos ar Briseles institūcijām un amatpersonām. Jāpiebilst, ka N.Sarkozī ceturtdien arī nācās uzklausīt deputātu kritiku par lēmumu piedalīties Pekinas olimpisko spēļu atklāšanā.