Viltotu preču tirdzniecības novēršanas nolīgums (ACTA), kuru apņēmies ieviest Polijas premjerministrs Donalds Tusks, tiecas radīt starptautiskus standartus intelektuālā īpašuma aizsardzībai. Tomēr šim nolīgumam ir arī daudzi kritiķi, tostarp hakeru grupējums Anonymous, kas to uzskata par interneta brīvības ierobežošanu.
Polija līgumu gatavojas parakstīt ceturtdien.
Trešdien protesti pret šādu valdības soli notika Kelcē, Vroclavā, Ščecinā, Olštinā un citās pilsētās.
Kelcē, kur ielās izgāja tūkstošiem demonstrantu, protesti pārauga vardarbībā, demonstrantiem uzbrūkot policijai un demolējot automašīnas, ziņoja telekanāls TVN24.
Tikmēr sociālajā tīklā Facebook protestiem veltītajās lapās reģistrējušies jau vairāk nekā 300 000 cilvēku, bet interneta petīciju pret ACTA līdz trešdienas vakaram bija parakstījuši aptuveni 130 000 cilvēku.
Protestētājus ir sarūgtinājusi valdības steiga ACTA parakstīšanā un fakts, ka valdība ir tikusies ar ierakstu kompānijām un komerciālajiem medijiem, bet nav uzskatījusi par vajadzīgu konsultēties ar interneta tiesību aizstāvju grupām.
Otrdien tūkstošiem cilvēku protestēja arī Polijas galvaspilsētā Varšavā, un vairāk nekā 100 poļu tīmekļa vietnes aptumšoja savas lapas, šādi izrādot pretestību ACTA ieviešanai Polijā.
Hakeru grupa Polish Underground uzbruka Polijas prezidenta, premjera un parlamenta oficiālajām mājaslapām, kā arī padarīja darboties nespējīgas Ārlietu un Kultūras ministriju tīmekļa vietnes.
Premjerministra mājaslapa atsāka darboties trešdienas rītā.
Premjera kanceleja trešdien atzina, ka ir izdzēsusi aptuveni 5000 pret ACTA vērstus komentārus savā Facebook kontā un bloķējusi dažus no šo komentāru autoriem, vēsta radio stacija RMF24.
Sociālo mediju aktīvisti plāno šonedēļ sarīkot arī vēl citus protestus.