Jau ziņots, ka pašreiz ES tiek diskutēts par jaunu fiskālās disciplīnas līgumu, kas galvenokārt paredz valstu konstitūcijās noteikt tā dēvēto zelta likumu, kas tām pieprasīs sasniegt sabalansētu budžetu. Kritiķi uzskata, ka šāds līgums nostiprinātu Parīzes un Berlīnes varu ES uz mazāko valstu rēķinu.
Pagājušajā nedēļā Kačiņskis pauda atbalstu Ungārijas valdībai, pret kuru Eiropas Komisija (EK) ir uzsākusi juridisko procedūru saistībā ar pretrunīgi vērtētajām tieslietu sistēmas, centrālās bankas un datu aizsardzības dienesta reformām. Kačiņskis Polijā apelē pie eiroskeptiski noskaņotās sabiedrības daļas, līdzīgi kā to Ungārijā dara premjerministrs Viktors Orbans un viņa valdība.
Kačiņskis vēlas referendumā noskaidrot tautas viedokli divos jautājumos. Pirmkārt, "vai vēlamies ierobežot un, iespējams, nodot mūsu suverenitāti jaunām nedemokrātiskām starptautiskām institūcijām, kas rezervēs sev tiesības noteikt valstu budžetus un tādejādi arī nodokļu, algu un pensiju līmeņus"?
Un otrkārt, "vai vēlamies saglabāt pašreizējo ES formu (..), ieskaitot Kohēzijas un struktūrfondus, (..) kas dod iespēju Polijai panākt tās valstis, kas nepieredzēja padomju kundzību?"