Saskaņos viedokli
Elizejas līgums, ko 1963. gada 22. janvārī parakstīja toreizējās Rietumvācijas kanclers Konrāds Adenauers un Francijas prezidents Šarls de Gols, nedefinēja konkrētus politiskos mērķus, bet ir uzskatāms par uzmetumu Francijas un Vācijas attiecību modelim, kas tās padarīja par apvienotās Eiropas dzinēju. Daudziem klasisko vāciešu un franču sadarbību patīk aprakstīt šādi: Parīze nāk klajā ar piedāvājumu vai vīziju, bet Berlīne to noved līdz rezultātam, ko pieņem arī pārējās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis. No citām ES dalībvalstīm nereti gan izskan pārmetumi, ka abas lielvalstis tām uzspiež savu viedokli.
Vācijas un Francijas valdības pirms divām nedēļām apstiprināja Elizejas līguma papildinājumu, ko šodien parakstīs Merkele un Makrons, bet pēc tam ratificēs arī abu valstu likumdevēji. Dokumenta pilns teksts nav publiski pieejams, bet Parīze un Berlīne apgalvo, ka tā mērķis ir padarīt vēl ciešāku abu valstu sadarbību laikā, kad Apvienotā Karaliste gatavojas pamest ES, bet bloks piedzīvo populisma un eiroskepticisma paisumu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 22. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Krējums Saldais