Saziņa ar zondi, kura kopš palaišanas 8.novembrī iestrēgusi orbītā, atjaunota otrdien plkst.22.25 pēc Latvijas laika. "ESA komanda sadarbojas ar inženieriem Krievijā, lai noteiktu, kā vislabāk uzturēt komunikāciju ar kosmosa kuģi," teikts paziņojumā.
Vēl otrdien Krievijas Federālā kosmosa aģentūra Roskosmos atzina, ka izredzes glābt zondi Fobos-Grunt ir ļoti nelielas.
Jau ziņots, ka Krievijas pirmais mēģinājums pēdējo divdesmit gadu laikā īstenot starpplanētu kosmisko misiju jau sākuma posmā cieta neveiksmi, jo pēc nonākšanas Zemes orbītā neiedarbojās zondes dzinējs.
Fobos-Grunt uzdevums bija trīs gadu laikā sasniegt Marsa pavadoni Fobosu, iegūt tā grunts paraugus un nogādāt tos atpakaļ uz Zemes.
Misijas izgāšanās būtu kārtējais smagais trieciens Krievijas kosmosa izpētes programmai, kura kopš PSRS sabrukuma 1991.gadā cietusi no līdzekļu trūkuma un šogad piedzīvojusi jau virkni pazemojošu neveiksmju.
Jau ziņots, ka 24.augustā uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) neveiksmīgi startēja Krievijas bezpilota kravas kuģis Progress-M-12M, kas nespēja sasniegt ieplānoto orbītu un kopā ar nesējraķetes trešo pakāpi nogāzās neapdzīvotā taigā Sibīrijas Altaja republikā.
Līdzās šīm nedienām Krievija pēdējo 12 mēnešu laikā neveiksmīgu startu dēļ zaudējusi arī trīs navigācijas satelītus, modernu militāro satelītu un telekomunikāciju satelītu.