Krievijas karaspēks pirmdien valsts dienvidos sāka lielākās karaspēka mācības kopš pagājušā gada kara ar Gruziju, pastiprinot Tbilisi aizdomas, ka Krievija gatavojas jaunam karam ar nepakļāvīgo kaimiņvalsti. Gruzijas amatpersonas uzsver, ka Krievijas karaspēka mācības netālu no abu valstu robežas uzskatāmas par "bīstamu provokāciju", kas apdraud visa reģiona drošību.
Bažas par provokācijām
Karaspēka mācībās Kaukāzs 2009 piedalās 8500 karavīru, 450 bruņumašīnu, 200 tanku, arī Melnās jūras kara flotes kuģi, ziņo RIA Novosti. Krievijas karaspēka vadība informē, ka mācību laikā tiks izspēlēts scenārijs, pēc kura Krievijai uzbrūk teroristi, kas mēģina izveidot bāzes Ziemeļkaukāzā.
Krievijas militārais analītiķis Aleksejs Vaščenko šīs mācības gan nosaucis par smieklīgām, jo 8000 karavīru jeb vienas divīzijas darbošanās ļoti plašā teritorijā nav uzskatāma par nopietnu. "Labākajā gadījumā tās var nosaukt par štāba spēlītēm, nevis pilnvērtīgām mācībām," raidstacijai Svoboda stāsta A.Vaščenko. Gruzijas valdībai gan smiekli nenāk, jo Tbilisi labi atceras, ka pirms gada līdzīgas mācības beidzās ar reālu uzbrukumu Gruzijai. Tbilisi politiķi aicina prezidentu Mihailu Saakašvili mācīties no pagājušā gada kļūdām un neuzķerties uz Krievijas provokācijām.
Krievijas militārās mācības netālu no Gruzijas daļēji ir atbilde uz
Paredzams, ka mācībās piedalīsies arī Abhāzijā un Dienvidosetijā izvietotās karaspēka daļas. Krievija pilnā sparā turpina savu pozīciju nostiprināšanu šajos reģionos, ko starptautiskā sabiedrība uzskata par neatņemamu Gruzijas sastāvdaļu.
Novērotājiem jāaiziet
Bijušais Krievijas prezidenta padomnieks Andrejs Illarionovs uzskata, ka pašlaik notiek gatavošanās jaunam karam pret Gruziju, jo pirmais karš nav sasniedzis Kremļa izvirzīto mērķi:
M.Saakašvili gāšanu un pilnīgu Gruzijas pakļaušanu Krievijas kontrolei. A.Illarionovs, kurš tagad asi kritizē savu bijušo priekšnieku Vladimiru Putinu, izteicis aizdomas, ka Krievija vēlas panākt Gruzijas sašķelšanu vairākās vājās valstiņās.
Pēc viņa domām, par gatavošanos karam liecina arī starptautisko novērotāju izraidīšana no konflikta zonas. Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāji 30.jūnijā būs spiesti pārtraukt savu misiju, jo Maskava nav piekritusi tās pagarināšanai. "Mēs baidāmies, ka viss sāksies no jauna. Tādēļ viņi izraidīja novērotājus. Viņi gatavojas karam," laikrakstam The Times stāsta Gruzijas pierobežas ciema iedzīvotājs Givi Ceveteli.