Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu šonedēļ paziņoja, ka krievu tālās darbības bumbvedēji veiks regulārus patruļlidojumus virs Arktikas, Meksikas līča un Karību jūras. "Pašreizējā situācijā mums ir jāsaglabā militārā klātbūtne Atlantijas okeāna rietumos un Klusā okeāna austrumos," ministru citē telekanāls CNN.
ASV Aizsardzības departaments Krievijas paziņojumus neuzskata par provokāciju, jo ikvienas valsts militārajām lidmašīnām un kuģiem esot tiesības uzturēties starptautiskajā gaisa telpā un ūdeņos. Tomēr šādi manevri esot jāveic droši un atbilstoši starptautiskajiem standartiem.
Kopš marta, kad Krievija anektēja Ukrainai piederošo Krimu, krievu militāro lidmašīnu aktivitātes strauji pieaugušas virs Baltijas jūras, Melnās jūras un Ziemeļjūras. Tomēr tās notikušas arī ārpus Eiropas. Londonas domnīca European Leadership Network pirmdien publicēja ziņojumu, kurā minēts, ka septembrī Krievijas bumbvedēji Labradoras jūrā netālu no Kanādas teritoriālajiem ūdeņiem imitējuši spārnoto raķešu uzbrukumu ASV.
Arī Krievijas karakuģiem paredzēts doties patruļās pa visu pasauli. Maskava runā ar Alžīriju, Kipru, Nikaragvu, Venecuēlu, Kubu, Vjetnamu, Singapūru un Šeišelām par šo valstu ostu izmantošanu Krievijas kuģu remontam un apgādei. Krievi arī vēlas, lai dažas no valstīm atļautu izmantot gaisa spēku bāzes stratēģisko bumbvedēju uztankošanai.
Austrālijas bruņotie spēki paziņojuši, ka valsts teritoriālo ūdeņu virzienā dodas četri Krievijas karakuģi, kuri gan atrodas starptautiskajos ūdeņos uz ziemeļiem no Austrālijas piekrastes. Analītiķi ir pārliecināti, ka tas ir saistīts ar nedēļas nogalē Austrālijas pilsētā Brisbenā notiekošo G20 samitu, kuru apmeklēs arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
Visu Ulda Ķezbera rakstu Krievija demonstrēšot spēku lasiet piektdienas, 14.novembra, laikrakstā Diena!