Lielbritānija gan ir tikai šā uzņēmuma reģistrācijas valsts – TechnipFMC izveidojās 2016. gadā, apvienojoties Francijas naftas servisa gigantam Technip un amerikāņu FMC Technologies, un viens no apvienošanās noteikumiem paredzēja, ka kopējais uzņēmums tiks reģistrēts kādā trešajā valstī, par kuru kļuva Lielbritānija.
Novatek un TechnipFMC vienošanās paredz, ka Arctic LNG-2 ietvaros tiks uzbūvētas trīs gāzes sašķidrināšanas tehnoloģiskās līnijas, no tām katras jauda būs 6,6 miljoni tonnu (pavisam 19,8 miljoni tonnu) gadā. Tas, cik izmaksās visas rūpnīcas būvniecība, oficiāli netiek izpausts, pieejams ir tikai investoriem paredzētais provizoriskais novērtējums, kurā minēta summa 25,5 miljardi ASV dolāru (22,8 miljardi eiro). Neoficiāli tiek lēsts, ka izmaksas būs mazākas – 20–21 miljards dolāru. Pirmā līnija sāks darbu 2023. gadā (iepriekš kā iespējamais termiņš tika minēts 2022. gada beigas), bet otrā un trešā – attiecīgi gadu un divus gadus vēlāk. Gāzi Arctic LNG-2 saņems no atradnes Utrennaja, kuras gāzes rezerves tiek lēstas līdz divu triljonu kubikmetru apmērā.
Novatek šobrīd pieder 70% no projekta Arctic LNG-2, 10% jau ir iegādājies Francijas Total, bet vēl pa 10% gatavojas iegādāties Ķīnas CNPC un CNOOC. (Abas Ķīnas kompānijas ir parakstījušas saistošas vienošanās par piedalīšanos projektā un tā finansēšanu, taču šobrīd darījumi vēl nav noslēgti.) Novatek arī ir oficiāli paziņojis, ka samazinās savu daļu līdz 60%, un interesi par atlikušajiem pieejamajiem 10% izrāda gan Dienvidkorejas kompānija Kogas, Japānas nacionālā naftas korporācija JOGMEC un šīs valsts konglomerāti Mitsui un Mitsubishi, gan Singapūras Pavilion Energy, kuru kontrolē investīciju grupa Temasek. Vēl pirms tam lielu interesi par Arctic LNG-2 izrādīja Saudi Aramco, tomēr arābu naftinieki vēlējās iegādāties ne mazāk par 30% projekta daļu, bet Novatek nevēlējās piekrist šādam darījumam.
Līdz ar Arctic LNG-2 stāšanos ierindā dubultosies Novatek LNG rūpnīcu Arktikā jaudas. Kompānija jau ir galvenais akcionārs (50,1%) rūpnīcā Yamal LNG, kuras trešā tehnoloģiskā līnija sāka darbu pagājušā gada decembrī. Līdztekus Novatek projekta akcionāri ir arī Total (20%), CNPC (20%) un Zīda ceļa fonds (9,9%). Yamal LNG sastāv no trim tehnoloģiskajām līnijām, no kurām katras jauda ir 5,5 miljoni tonnu LNG gadā. Reālā jauda gan ir nedaudz lielāka par oficiāli pieteikto, un kompānija atzinusi, ka Yamal LNG spēj saražot nevis 16,5 miljonus, bet 17,5 miljonus tonnu LNG gadā. Turklāt šobrīd tiek būvēta arī rūpnīcas ceturtā tehnoloģiskā līnija, kas ļaus pievienot vēl 0,95 miljonus tonnu LNG gadā. Šajā līnijā tiks izmantota Krievijā izstrādāta gāzes sašķidrināšanas tehnoloģija, arī visas iekārtas būs izgatavotas Krievijā.
Obskas rūpnīcas projekts
Tajā pašā laikā, lai cik vērienīgi arī būtu projekti Yamal LNG un Arctic LNG-2, Krievijā uzmanības centrā šobrīd atrodas trešais Novatek projekts – Obskas LNG rūpnīca, ikdienā bieži dēvēta arī par Arctic LNG-3. Vienlaikus ar konkrētu plānu par Arctic LNG-2 publiskošanu kompānija paziņoja, ka šā gada laikā tiks pieņemts arī tā dēvētais galīgais investīciju lēmums (angļu valodā – Final Investment Decision, kas ir specifisks finanšu termins un tiek plaši izmantots tieši naftas un gāzes industrijā) attiecībā uz Obskas rūpnīcu.
Arī Obskas rūpnīca atradīsies Jamalas pussalā, Krievijas Jamalas Ņencu autonomajā apgabalā, netālu no Sabetas ostas, un pašreiz paredzēts, ka tā sastāvēs no trim tehnoloģiskajām līnijām, no kurām katras jauda būs 1,6 miljoni tonnu (pavisam 4,8 miljoni tonnu) LNG gadā. Pirmo līniju ekspluatācijā paredzēts nodot 2022. gada ceturtajā ceturksnī, otro – 2023. gada otrajā ceturksnī, bet trešo – tā paša 2023. gada trešajā ceturksnī. Gāzi sašķidrināšanai rūpnīca saņems no divām samērā nelielām atradnēm, kuru kopējās rezerves tiek lēstas vien 157 miljardu kubikmetru apmērā. Tiek pieļauts, ka rūpnīcas būvniecība izmaksās no pieciem līdz sešiem miljardiem ASV dolāru, un Novatek piesaistīt ārvalstu investorus nav paredzējis – rūpnīca tiks būvēta par kompānijas pašas līdzekļiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 29. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Dostojevskis