1964.gada Formula 1 čempions “Ferrari” sastāvā, kā arī četrkārtējais motošosejas čempions 500cc klasē atzīst, ka šobrīd pernsonīgie sponsori un atbalstītāji spēlē pārāk lielu lomu jauno pilotu progresā. Sērtiss aicināja ņemt piemēru no ASV un IndyCar pieredzes, kur tiek veidota īpaša jauno talantu programma ar stipendijām, kas nodrošina, ka tiešām talantīgie braucēji naudas trūkuma dēļ nepaliek pusceļā uz augstāku mērķi.
“Mums ir vajadzīga sistēma, kur panākumi tiek attalgoti ar iespēju progresēt nākamajā līmenī,” skaidroja Sērtiss, uzstājoties “Autosport International” šova laikā. “Kur vēl ir tāda prakse, kad pilots uzvar čempionātā un komanda viņam piedāvā pāriet uz nākamo līmeni, bet vispirms liek par to samaksāt pusmiljonu sterliņu mārciņu? Tas ir briesmīgi.”
“Mums ir jāizveido konkrētu čempionātu saraksts, kas ir starptautiski atzīti un kuru uzvarētāji saņem stipendiju, lai varētu progresēt savā karjerā,” turpināja Sērtiss, kura dēls Henrijs Sērtiss 2009.gadā bojā F2 sacensībās Brenshečā. “Tādā veidā talantīgo pilotu ceļš būtu nodrošināts līdz par Formulai 1.”
“Laikā, kad es startēju, sacensībās galvenais bija hronometrs,” atcerējās Sērtiss. “Pārejot no motocikliem uz autosportu, es startēju daudz un dažādās sacīkstēs visā pasaulē un vienmēr par maniem startiem bija samaksāts – komandu īpašnieki zvanīja un piedāvāja man iespēju braukt viņu komandā un par visu bija jau samaksāts. Pat laikā, kad es izveidoju savu komandu, tās izlikšana uz starta Lielbritānijas GP posmā man izmaksāja vien 23 tūkstošu sterliņu mārciņu un tajā skaitā bija £7500 par “Cosworth” dzinējiem, kas tobrīd bija labākie, un vēl £500 par pārnesumu kārbu. Šobrīd ir iestājies pavisam cits tehnoloģisks laikmets.”
Pilna Džona Sērtisa runa “Autosport International”