Arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājums par 1 % no 1. jūlija nav pazeminājis dārzeņu cenas, tieši otrādi – tās augušas. Lauksaimniecības tirgus eksperti gan norāda, ka pārtikas produktu cenu izmaiņas Rīgas lielveikalu ķēdēs jūlijā atspoguļoja pasaules pārtikas tirgus tendences un sezonālās izmaiņas augļu un dārzeņu tirgū, nevis PVN samazinājumu.
Dārzkopji stāsta, ka jauno burkānu raža nogatavojusies trīs nedēļas vēlāk, arī to cenas ir augstākas, nekā pērn. Tik zemas cenas, kā pērn, dārzeņiem vairs nebūšot, jo pagājušajā gadā Eiropu skāra postošā E.coli baktērija, kas atstāja ietekmi uz visu nozari. Šogad dārzeņu ražas novākšana aizkavējas, jo naktīs temperatūra ir bijusi zemāka un naktis vēsākas, kas dārzeņiem traucējis nogatavoties.
Kā liecina laikraksta veiktie aprēķini, jūnijā kāposti Tallinā bija par 85%, bet Viļņā - par 34% lētāki nekā Latvijā, savukārt kartupeļi attiecīgi par 32% un 46% lētāki nekā Latvijā. Arī burkāni Tallinā bija par 55% lētāki, bet Viļņā - par 41% lētāki.
Vismazākās cenu atšķirības bijušas importa tomātiem, kas Latvijā bija par 3,8% dārgāki nekā Igaunijā. Savukārt jūlijā cenas dārzeņu segmentā visvairāk augušas vietējiem sīpoliem - par 80%, vietējiem kartupeļiem - par 68%, vietējiem burkāniem - par 9%, toties vislielākais cenu samazinājums jūlijā bijis ziedkāpostiem - par 54%, dzeltenajai paprikai - par 40%, salātiem podiņos - par 29% un vietējiem tomātiem - par 26%.