Jūsu vadībā ir veikts interesants pētījums, kam savā ziņā ir ne tikai akadēmiska nozīme, bet arī plašāka ietekme. Pastāstiet par to!
Sākšu ar to, ka dažādi dati liecina – visā pasaulē cilvēki ceļojot aizvien vairāk izmanto privātos dzīvokļus, tas ir saistīts ar tā dēvēto dalīto ekonomiku. Sākuma ideja ir ļoti vienkārša – gribu dalīties un dalos ar savu lieko mājokļa platību, ar savu lieko galdu, liekajiem krēsliem un lieko gultu, dalos ar to, kas man ir. Tajā pašā laikā ir pilnīgi skaidrs, ka šī niša ir pilnīgi neuzskaitīta, nekur jūs nespēsiet iegūt precīzus datus par šīs nišas apjomiem, jo pārsvarā visas darbības notiek ar interneta starpniecību. Vēl nesen dzīvokļi tika izīrēti, vienkārši izlīmējot lapiņas pilsētvidē vai izsakot piedāvājumu mutiski, bet tagad visi piedāvājumi tiek izteikti internetā, un globālie šī tirgus spēlētāji, protams, neatrodas Latvijā, tās ir lielas starptautiskas kompānijas. Te pamatā jārunā par projektu Booking.com, kas sākumā darbojās tikai viesnīcu sektorā, bet tagad ir pilnībā mainījis savu tēlu un kļuvis vienkārši par rezervēšanas sistēmu, un par projektu AirBNB, kas sākumā bija tikai dzīvokļu izīrētājs, bet tagad piedāvājumā parādās arī viesnīcas un viesu nami.
Mūs Vidzemes augstskolā ieinteresēja, kāda šajā ziņā ir situācija Latvijas galvaspilsētā Rīgā, un Vidzemes Augstskolas studenti veica pētījumu ar mērķi noskaidrot, cik liels ir Latvijas gultasvietu piedāvājums dzīvokļos abās šajās lielākajās starptautiskajās platformās. Pētījumu veica 1. kursa studenti piecpadsmit grupās, pa diviem vai trijiem katrā. Protams, pastāv iespēja, ka var kaut ko nepieskaitīt klāt un arī otrādi – pieskaitīt divas reizes. Ieejot interneta vietnē Booking.com, varat redzēt, cik daudz ir piedāvājumu un kādās tieši adresēs tie atrodas, bet, ieejot interneta vietnē AirBNB, precīzu adresi jūs iegūsiet tikai tad, kad būsiet veicis maksājumu. Līdz tam interneta vietnē AirBNB var redzēt tikai aptuvenu mājokļa atrašanās vietu. Klasisks piemērs – Rīgā, 11. novembra krastmalā, Daugavas krastmalas pusē nav nevienas mājas, taču kartē atrodas AirBNB zīmīte, ka tur atrodas izīrējams dzīvoklis. Lai gan tas realitātē, protams, atrodas kaut kur tuvākajās mājās, tomēr vieta nav norādīta precīzi. Tātad ir iespējama neliela kļūda, taču rezultātus tas būtiski nemaina.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 9. aprīļa, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Onslow