Kopš jūlija ASV tiesu izpildītāji kredītu neatmaksātājiem atņēmuši jau gandrīz pusmiljonu māju.Kādu rītu Fortvortas 11 stāvu mājas 306.dzīvokļa iedzīvotāju pamodināja zvans pie durvīm. Kad pidžamā ģērbtā 51 gadu vecā saimniece atvēra durvis, viņas priekšā stāvēja divi Teksasas policisti. "Ir laiks," noteica kārtības sargi, ieejot dzīvoklī. Viņi bija ieradušies, lai izliktu saimnieci no dzīvokļa.
Neklausoties sievietes žēlabās un lamās, tiesu izpildītāji 45 minūtēs bija atbrīvojuši telpas. "Karolīn, mēs nomainījām slēdzeni. Jums nav tiesību šeit atgriezties. Ja jūs to izdarīsiet, pret jums var ierosināt krimināllietu par ielaušanos," paskaidroja viens no policistiem.
Bilam Kasteram un Daltonam Trašeram došanās uz dārgiem apartamentiem, pie kuru durvīm piestiprināts sarkans paziņojums par izlikšanu, šoruden kļuvusi par ikdienišķu parādību. Dienā viņi apstaigā ap 15 dzīvokļiem, no kuriem dārgākais maksājis 300 tūkstošus ASV dolāru un tajā netrūka ne porcelāna, ne ozolkoka mēbeļu. "Mēs ierodamies pie kredītu nemaksātājiem nu jau tikpat bieži kā pie tiem, kuri nav samaksājuši īri," avīzei Star Telegram stāstīja šerifa vietnieks D.Trašers.
Šī mājas iemītniece, kura tur dzīvoja jau gadu un nebija maksājusi kredītu trīs mēnešus, durvis atvēra, bet citi izliekas, ka nav mājās, vai slēpjas bēniņos. Reti kurš grib labprātīgi atstāt mājokli. Kāds privātmājas iemītnieks bija saplēsis tiesas pavēsti un sākumā tēloja izbrīnu par policijas ierašanos. "Ser, vai tad jūs nezinājāt, ka tā notiks?" vīrieti realitātē centās atgriezt policisti. "Es lūdzos, lai notiktu brīnums," bija vienīgie vārdi, ko spēja izspiest saimnieks, pirms varas pārstāvji iznesa viņa mantas no vairākus simtus tūkstošu dolāru vērtās mājas.
Saimnieka dēļ
"Es taču maksāju īri laikā. Kādēļ man jāatstāj šī vieta?" vasaras beigās saņēmis pavēsti par izlikšanu no dzīvokļa, manāmi samulsis un dusmīgs bija 47 gadus vecais Bostonas iedzīvotājs Rafaēls Matoss. Viņš īrēja mitekli trīsstāvu mājā jau piecus gadus, vienmēr rūpējās par kārtību, taču nu, tāpat kā citi šīs mājas iemītnieki, spiests meklēt jaunu dzīvesvietu. R.Matoss nebija pieļāvis kļūdu, neapdomīgi paņemot kredītu. Viņš kļuvis par upuri ASV nekustamo īpašumu krīzes jaunākajai izpausmes formai. Bankas sākušas atņemt mājas tiem nemaksātājiem, kuri reiz paņēma kredītu, lai uzceltu dzīvojamās mājas un izīrētu dzīvokļus. Līdz ar saimnieku bankrotēšanu arī īrniekiem telpas jāatstāj. Masačūsetsas štata likums neparedz, ka jaunajiem saimniekiem būtu jāsaglabā līgumattiecības ar īrniekiem.
Šajā pavalstī tiesā ik nedēļu nonākot 20 prasības par īrnieku izlikšanu. Gada laikā visā Masačūsetsā jau atņemtas 1376 daudzdzīvokļu mājas, kas jau patlaban ir divreiz vairāk nekā pērn.
Dati par ASV atņemtajām mājām rāda, ka kopš jūlija visā valstī jau atņemti 446 tūkstoši namu. Aptuveni desmitā daļa no visām ir daudzdzīvokļu mājas, ziņo Reuters. Māju zaudēšana visvairāk skārusi tos ASV reģionus, kur pēdējos gados notika visintensīvākā būvniecība - Kalifornijas dienvidus, Floridu, Vašingtonu un Ņujorku.
Atņemot māju, parasti uz ielas nonāk uzreiz trīs četras ģimenes ar zemiem ienākumiem, jo visbiežāk "zem āmura" nokļūst īpašumi trūcīgākajos kvartālos. Tas pamudinājis dažus politiķus ierosināt izmaiņas federālajos likumos, kas piespiedīs bankas brīdināt mājas iemītniekus par izlikšanu vairākus mēnešus iepriekš. "Bankas vairs nedrīkst stādīt savas ērtības augstāk par cilvēku vajadzību pēc dzīvesvietas," uzsvēra viens no idejas autoriem, Bārnijs Frenks no ASV Pārstāvju palātas. Šobrīd ierastā procedūra ir pavēstes nosūtīšana, kurā teikts, ka mājoklis jāatbrīvo 90 dienu laikā. Lai pasteidzinātu procesu, daži namīpašnieki piedāvā "naudu par atslēgām". Parasti tie ir 500-1500 dolāru, un bieži vien īrnieki paņem naudu un savāc mantas.
Sliktākais vēl priekšā
"Es domāju, ka nekustamā īpašuma tirgū vēl kādu gadu būs vāji tirdzniecības rādītāji, celtniecības apjomi kritīsies un saruks māju cenas," sarunā ar aģentūras AP reportieri prognozēja Moody"s Economy galvenais ekonomists Marks Zandi. Jaunākajā pētījumā par ASV māju tirgu secināts, ka no šā gada vidus līdz 2009.gadam maksātnespējas dēļ no saviem īpašumiem atteiksies 1,3 miljoni cilvēku. Tā rezultātā bankas neatgūs kredītos izsniegtu 71 miljardu dolāru un zaudēs vēl 32 miljardus māju cenu krišanās dēļ. Prognozei piekrīt arī ilggadējais Volstrītas analītiķis Aivijs Zelmans: "Es nekad neesmu redzējis tirgu tik sliktā stāvoklī. Un tas varētu kļūt vēl sliktāks. Māju cenas varētu sarukt par 16-22%."
Industriālajā pilsētā Klīvlendā pie Ēri ezera šoruden redzamas daudzas pamestas, pusuzceltas un arī izdemolētas mājas. Patiesībā iemītnieku nav katram desmitajam namam un dažām būvēm draud nojaukšana. "Spoku mājām" pievienojušās arī tās, kurās cilvēki dzīvojuši gadiem ilgi. Piemēram, vientuļā māte Meriona Gārdnere visu mūžu bija strādājusi, lai nopirktu māju Slāvu ciematā, kurā uzaudzināt abus savus dēlus un paglābties no pilsētas trokšņa. Taču pirms diviem gadiem Meriona saslima un vairs nevarēja uzkāpt uz otro stāvu. Viņa ieķīlāja māju, un nopirka vieglāk pieejamu dzīvokli. Māja palika dēliem, kuriem bija jāatmaksā kredīts. Taču šogad Gārdneru ģimenei sāka pienākt rēķini ar četriem cipariem. Dēli netika galā ar maksājumiem un arī ar Merionas pensiju nepietika, stāsta raidsabiedrība BBC.
"Volstrītas stratēģija, dodot naudu un neuzdodot jautājumus, ir izsūkusi dzīvību no manas pilsētas," klīvlendietim Džimam Rokakim ir pilnīgi skaidrs, ka amerikāņu nelaimē vainojami baņķieri. Par to, ka daudzi kredīta ņēmēji pārvērtējuši savas finansiālās spējas, viņš negrib runāt.