Sabraukušie pasaules mēroga eksperti visai vienoti grāva mītu par ilgtspējīgu celtniecību kā ievērojami dārgāku procesu, uzsverot — tā vispirms prasa nopietnu, skrupulozu plānošanu, kura ļauj ar labām idejām ietaupīt krietnu summu.
"Ja mēs tagad celtu ilgtspējīgu ēku, vairākas lietas darītu citādi," Dienai stāsta J.Bremers, "brīžiem gājām par tālu vienā šaurā sfērā, piemēram, pērkot koku no Dienvidamerikas, nedomājām, ka to atved ar lidmašīnu, kura piesārņo atmosfēru ar ogļskābo gāzi. Tagad saprotam, ka vajadzēja ierīkot ūdens vairākkārtējas izmantošanas sistēmu. Svarīgs ir visu aspektu līdzsvars, ne tikai enerģijas patēriņš vai transporta izmaksas."
Vispilnīgāk ilgtspējīgas būvniecības aspektus patlaban aptverot Lielbritānijā dibinātās organizācijas One Planet Living (OPL) 10 pamatprincipi, pēc kuriem vērtē jebkura projekta draudzīgumu videi un cilvēkiem. Ilgstspējīga būve nozīmē ārkārtīgi precīzu, sīku plānošanu ne tikai celtniecībai, bet arī ēkas ekspluatācijai, Dienai stāsta Eduardo Gonsalvess, OPL globālās saziņas koordinators. "Piemērotas tehnoloģijas izvēle, pareiza ēkas novietošana pret debespusēm faktiski nemaksā vairāk, taču ļauj ekonomēt laiku, līdzekļus transportam, apkurei utt. Tā ir mājas dzīves cikla plānošana. Piemēram, jūs uzceļat koka māju ar minimālu cementa piedevu, bet piebāžat to ar enerģiju rijošām ierīcēm. Jūsu māja būs pilnīga vides katastrofa! Nepietiek tikai ar sertificētu zaļu materiālu, jādomā, kā tas tiks lietots 60 gadus, kamēr māja tiek apdzīvota," uzsver speciālists.
Pēc E.Gonsalvesa vērtējuma, zaļo materiālu dārdzība ir mīts, ko radījuši ne visai godīgi uzņēmēji, kas to izmanto kā mārketinga triku. OPL ar WWF palīdzību plāno veidot globālu tīklu, kurā ar atlaidēm piedāvātu zaļus, ilgtspējīgus būvmateriālus.