Tajā 30% Latvijas jauniešu par sev vēlamo ikmēneša atalgojumu nosauc 801–1200 eiro, turklāt to par tādu uzskata lielākā daļa no tiem jauniešiem, kas tikai strādā un nemācās. 13% aptaujāto uzskata, ka viņiem vajadzētu saņemt vairāk nekā 1200 eiro mēnesī. 37% jauniešu par atbilstošu uzskata 501–800 eiro lielu algu, bet 17% būtu gatavi strādāt par zemāku atalgojumu – 301–500 eiro mēnesī.
"Šobrīd situācija darba tirgū ir ļoti labvēlīga jauniešiem – ņemot vērā vispārējo darbaspēka trūkumu, darba devēji aizvien aktīvāk pieņem darbā jauniešus pat bez pieredzes. Aug ne tikai jauniešu nodarbinātība, bet arī vidējais atalgojums. Tomēr viens no situācijas uzlabošanas ierobežojošajiem faktoriem paliek pārāk lielās jauno cilvēku ambīcijas attiecībā uz darba pozīciju un algu. Jauniešiem jābūt gataviem sākt savas darba gaitas no zemākajām pozīcijām, tā pierādot gan vēlmi strādāt šajā uzņēmumā, gan spēju mācīties, gūt pieredzi un attīstīties. Jauniešiem, kuriem nav darba pieredzes, par vērtīgu ierakstu CV var kļūt gan prakse, gan brīvprātīgais darbs – tas viss pierāda nopietnu pieeju. Es arī ieteiktu nopietnāk attiekties pret darba meklēšanu – nevis sūtīt CV uz visām iespējamajām vietām, bet tiešām atrast to īsto vietu un mērķtiecīgi strādāt, lai saņemtu tur darba piedāvājumu. Izglītoties, attīstīt savas prasmes un meklēt iespējas iegūt praktisko pieredzi tieši šajā virzienā," saistībā ar aptaujas rezultātiem jauniešiem iesaka personāla atlases kompānijas CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš.
Interesanti, ka, runājot par "taisnīgu" algu, šogad uzrunātie jaunieši kļuvuši pieticīgāki nekā pērn veiktā līdzīgā aptaujā – to strādājošo skaits, kuri patlaban vēlētos saņemt virs 1000 eiro mēnesī, ir samazinājies. Toties jaunieši kļuvuši daudz ambiciozāki, skatoties uz tālāku nākotni. Gandrīz 40% no viņiem pēc pieciem gadiem vēlētos saņemt vismaz 1500 eiro uz rokas.
"Gandrīz 70% aptaujāto uzskata, ka viņu algai pēc pieciem gadiem būtu jābūt lielākai par 1000 eiro. Tomēr šogad novērojām vēl vienu tendenci – to jauniešu skaits, kuri pēc pieciem gadiem vēlas saņemt virs 2000 eiro, pieaudzis no 10% līdz 13% sieviešu vidū un no 21% līdz 26% vīriešu vidū. Ir arī vēl viena zīmīga tendence – 40% no aptaujātajiem jauniešiem plāno iesaistīties uzņēmējdarbībā, lai tādējādi palielinātu gan savus ienākumus, gan neatkarību. Turklāt jauniešiem jau ir zināmas nozares, kurās viņi vēlētos attīstīt savu uzņēmumu. Populārākās jomas ir tirdzniecība, ražošana, individuālā profesionālā darbība, piemēram, juridiskie vai inženierpakalpojumi, dizaina un šūšanas pakalpojumi un citi, kā arī māksla un izklaide," komentē SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.
Andris