“Līdz šī gada februārim esam strādājuši ar zaudējumiem eksporta tirgos, cerējām, ka valdība sapratīs, ka šīs nozare ir krīzes apstākļos – ir ārkārtas stāvoklis un ir nepieciešama kompensacija ārējiem tirgiem. Ja to neizdarīsim piena piena nozare var bankrotēt, tas ir ļoti nopietni.”
Viņš stāstīja, ka uzņēmums ilgstoši pārdevis produktus eksporta tirgos ar zaudējumiem, sedzot tos no peļņas Latvijā. Taču tagad tas vairs neesot iespējams. Viņš stāstīja, ka piena produktu patēriņš pasaulē krities pa 10% – 15% un tā iemesls ir ekonomiskā situācija – cilvēki mazāk pērk. Tas ir devis ļoti lielu pārprodukcija pasaules tirgū, ko Latvijas uzņēmēji izjūt īpaši. Latvijas produkti nespēj konkurēt salīdzinoši augstās cenas dēļ.
Martā uzņēmums būs spiests samazināt savu produktu cenas līdz 30%, īpaši siera produktiem, līdz ar to samazinot arī piena iepirkuma cenas vidēji par 3 santīmiem. Lielākie konkurenti Latvijas ražotājiem vietējā tirgū ir subsidētie produkti no Lietuvas un Polijas, lai gan, pēc H.Fogeļa uzsvērtā, samazinot produktu cenas visvairāk cietīs zemnieku saimniecības.
“Te nav runas par gadu vai diviem, bet par dažiem mēnešiem, viņi nespēs norēķināties ar bankām,” uzskata RPK pārstāvis. Ja mēs neatrisināsim kompensācijas mehānismu, tad nav nozīmes kredītiem, viņš pauda, komentējot zemnieku prasību un valdības plānoto atbalstu zemnieku saimniecībām uz laiku atlikt kredītmaksājumus bankām.
“Limbažu pienu mēs pārdodam par 34 santīmiem, pielieciet 21% PVN, reti kurā valstī ir tik liels nodoklis – tas jau ir 41 santīms,” par cenas veidošanos stāstīja H.Fogels. Viņš arī uzsvēra, ka atbildīgajiem dienestiem vajadzētu vairāk aizsargāt vietējos ražotājus, stingrāk kontrolējot, ko pārdot veikalos. “Daudziem produktiem nevaram izlasīt marķējumu, šeit liels darbs jādara Pārtikas un veterinārajam dienestam.”