Kā tu kļuvi par bioloģi?
Es nāku no Somijas rietumu daļas, industriālas ostas pilsētas Kokolas. Taču jau no agras bērnības mani interesēja daba un tāpēc devos studēt bioloģiju Austrumsomijas Universitātē Joensū. Tā atrodas Austrumsomijas Karēlijas reģionā – šeit ir visskaistākā daba visā Somijā. Paralēli bioloģijai studēju arī citas tēmas – dzīvnieku labklājība industriālajā lauksaimniecībā un multidisciplināra pieeja vides problēmām. Pavadīju gadu, studējot vides zinātni Ohaio Amerikas Savienotajās Valstīs. Pakāpeniski mana profesionālā interese ievirzījās sugu un dzīvotņu aizsardzības jomā, un maģistra darbā aplūkoju divu Somijas zaķu sugu telpisko ekoloģiju. Darbs dabas aizsardzībā mani ļoti interesē, taču līdz šim galvenie uzdevumi bijuši tādi, ko veikt birojā, vēlējos vairāk lauka darba pieredzes.
Kā nokļuvi Latvijā?
Meklēju iespējas iegūt vairāk lauka darba pieredzes dabas aizsardzībā un tā atradu projekta GrassLIFE prakses piedāvājumu Latvijas Dabas fondā. Tas izklausījās tieši tas, kas man bija vajadzīgs. Turklāt darbs Eiropas Savienības finansētā projektā nozīmē, ka varēšu izmantot šo pieredzi visā ES reģionā. Arī tas, ka praksi piedāvā nevalstiska organizācija, radīja papildu interesi. Tā kā esmu beigusi augstskolu jau vairāk nekā pirms gada, nevarēju pieteikties uz Erasmus stipendiju, taču biju jau pārāk daudz strādājusi ārpus savas jomas, lai man būtu pietiekama motivācija doties praksē, izmantojot tikai savus personīgos resursus, bez finansiāla atbalsta.
Kāda ir tava ikdiena un darba pienākumi Latvijā?
Projektā GrassLIFE nodarbojos galvenokārt ar lauka darbiem, palīdzot dzīvotņu kartēšanā un dabisko zālāju monitoringā. Tas nozīmē, ka es kopā ar ekspertiem dodos uz vietām, kur, iespējams, ir zālāju biotopi, novērtēju to stāvokli – sugu sastāvu, indikatorsugu klātbūtni, lai varētu noteikt, vai šie zālāji atbilst ES nozīmes biotopiem. Savukārt jau esošajos biotopos veicu augu sugu monitoringu. Tāpat esmu palīdzējusi ārstniecības augu izpētē dabiskajos zālājos, strādājusi ar dižkoku identifikāciju, pāris reižu arī darīti ļoti praktiski darbi – piemēram, Latvijas Dabas fonda mobilā ganāmpulka aploku uzstādīšana. Mans darbs šobrīd ir ļoti daudzveidīgs, un tas paredz daudz ceļot pa Latviju – esmu redzējusi vairāk, nekā biju cerējusi. Esmu bijusi fantastiskās pļavās ar milzīgu sugu daudzveidību un vecos, īpaši vērtīgos mežos ar mūžseniem ozoliem. Vasarās lauka darbs dabas aizsardzībā ir ļoti intensīvs, jāstrādā daudz, dienas ir garas, daudz jāstaigā. Bet arī tad, kad tas ir nogurdinoši, tas vienmēr ir ļoti motivējoši un dod lielu gandarījumu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 31. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!