Ja pavasarī piemājas dārzā vai mežā esat izlikuši putnu būrīti, kas šogad priecēja ar saviem iemītniekiem, tad šobrīd, pirms ziemas iestāšanās, ir pēdējais brīdis to apsekot un pārbaudīt tā tehnisko stāvokli. Veicot regulāru būrīšu tīrīšanu, tā praktisko mūžu var pagarināt pat vairākas reizes.
Namiņi zīlītēm un strazdiem
Daudziem dabasmīļiem putnu dzīves vērošana ir interesanta un izglītojoša nodarbe. Gaidot ziemu, noteikti ne viens vien pie savas mājas, uz balkona vai pie loga pat pilsētā ir izlicis putnu barotavu un gaida, kad, salam iestājoties, varēs pacienāt spārnotos radījumus un vērot, kādas sugas ierodas uz maltīti. Taču, kamēr vēl nav uzkritis sniegs un termometra stabiņš turas plusos, ir laiks iztīrīt putnu būrīšus tiem putniem, kuriem tos esat uzlikuši pavasarī un iepriekšējos gados. Šie darbi veicami kā laukos, tā pilsētās.
"Ja runājam par putnu būrīšiem, kas domāti mazajiem putniņiem, piemēram, zīlītēm, tad jāatceras, ka mazie putniņi paši ligzdas netīra. Katru ligzdošanas reizi viņi būvē jaunu ligzdu neatkarīgi no tā, vai būrītī jau atrodas iepriekšējā gada vijums, tādēļ pienāk brīdis, kad būrītis ir pilns. Tas mazajiem putniņiem nepatīk. Un ligzda, kas uzbūvēta uz vienas vai vairākām vecajām ligzdām, ir vieglāk sasniedzama dažādiem plēsējiem, piemēram, kaķiem vai caunām, kas var apdraudēt putnu mazuļus," stāsta ornitologs, AS Latvijas valsts meži vides eksperts Aigars Kalvāns.
Turklāt vecajos ligzdas materiālos mēdz savairoties dažādi parazīti: blusas, asinssūcēji, spalvgrauži, kā arī sakrājas olu čaumalas, tāpēc viss būrīša saturs ir jāizmet, lai likvidētu parazītus un lai putniem būtu pietiekami daudz vietas jaunu ligzdu vīšanai nākamajā pavasarī. "Pieaugušiem putniem šie parazīti varbūt nav tik ļoti kaitīgi, bet to mazuļiem gan var būt bīstami. Var pat atgadīties, ka visi putnu mazuļi aiziet bojā būrī mītošo parazītu dēļ," skaidro Aigars Kalvāns.
Iztīrītu būri nostipriniet atpakaļ pie koka vai arī pārvietojiet uz citu vietu, ja iepriekšējā kļuvusi tam nepiemērota.
Daudziem piemājas dārzos ir izvietoti būrīši, kas domāti strazdiem. "Atšķirībā no zīlītēm mājas strazdi savus būrus tīra paši. Katru gadu pavasarī viņi atlido un vecos ligzdu materiālus izvāc, tomēr arī šos būrīšus rudenī būtu vēlams iztīrīt un pārbaudīt to stāvokli, jo tādējādi ziemas laikā tajos neuzkrāsies lieks mitrums un jūs pagarināsiet šo būrīšu dzīves ilgumu. Ieteiktu drošības labad arī agrā pavasarī putnu būrīšus vēlreiz apsekot, lai arī esat tos iztīrījuši pēc ligzdošanas sezonas beigām. Ir gadījies, ka rudens mēnešos būrīšos iemitinās arī citi dzīvnieki: peles vai susuri, kas, veidojot sev migu, savelk lapas, riekstus vai zīles. Ja gribat, lai jūsu putnu būrītis kalpotu daudzas sezonas un tajā kāds dzīvotu, tad vajag to tīrīt regulāri. Nevar tikai uzlikt un aizmirst par to. Tīrot putnu būrīšus, darbi noteikti jāveic ar cimdiem, lai arī sevi pasargātu no parazītiem, kā arī var gadīties, ka būrī iemitinājusies pele, – lai nav nepatīkams pārsteigums," saka Aigars Kalvāns. No būrīšiem izņemto saturu neatstājiet mētājamies uz augsnes pie koka, kurā atrodas būrītis, – tas ir ne tikai neestētiski, bet arī nehigiēniski, arī kompostā šīs atliekas nevajadzētu mest, bet gan ievietot atkritumu konteinerā.
Svarīgi, lai būrītis būtu pareizi izgatavots
Pašiem izgatavojot vai iegādājoties jaunu putnu būrīti, vajadzētu izvēlēties tādu, ko var ērti atvērt. "Svarīgi, lai putnu būrītim ir viegli noņemams jumtiņš, kas ļauj to ērti iztīrīt, taču nepieciešams pārliecināties, lai tas stiprā vējā arī nenokrīt. Būtu labi, ja jumtiņš būtu izgatavots no izturīga materiāla, piemēram, skārda. Būrīša jumtiņu nevajadzētu aiznaglot, bet piestiprināt ar skrūvēm vai ar drāti pārsiet, kas nodrošinātu stabilitāti, bet reizē viegli varētu to atvērt un iztīrīt. Parasti cilvēkiem patīk jaunus putnu būrus izlikt pavasarī, bet to var darīt arī rudenī. Piemēram, zīlītes, kas ir nometnieces, jūsu uzlikto jauno būrīti var noskatīt jau tagad. Ja jauno būrīti izliksiet tikai maijā, tas var būt par vēlu, jo pirmais zīlīšu perējums būs jau nokavēts. Ja būri izliksiet rudenī, ir lielāka iespēja, ka pavasarī tajā jau mājos putniņi. Svarīgi, protams, rūpīgi izvērtēt arī vietu, kur putnu būris tiek izlikts, lai pie tā viegli nepiekļūtu plēsēji. Ja izliekam būrīti un tam tiek klāt kaķi, mēs savā veidā izliekam putniņiem tādu kā ekoloģisko slazdu jeb lamatas. Pirms gatavojiet putnu būri, par to izmēriem un veidiem vērts pameklēt dažādus materiālus, kas mūsdienās ir viegli atrodami internetā," teic Aigars Kalvāns.
Putnu būrīši arī mežā
Lielākā daļa putnu ligzdo mežā un ir neatņemama šīs ekosistēmas sastāvdaļa. Vairākums no mežā ligzdojošajiem putniem ir dobumperētāji, kas dabiskos apstākļos ligzdu iekārtošanai izmanto dažādu koku dobumus, taču viņi labprāt mitinās arī cilvēka gatavotos būrīšos. Tādas mežos ligzdojošās dobumperētāju sugas kā lielā zīlīte, zilzīlīte un dzilnītis Latvijas mežos dzīvo visu gadu un būrīšus izmanto arī kā nakšņošanas vietu. Dabā mazākā skaitā pieejami lielu izmēru dobumi, ko par savām mājvietām izvēlas retās un īpaši aizsargājamās putnu sugas: urālpūce, bikšainais apogs, meža balodis, lielā gaura un citas. Arī šīm putnu sugām ir iesējams palīdzēt, izvietojot piemērotus būrīšus.
Lai mazinātu dažādu kaitēkļu savairošanos mežā, katru gadu arī AS Latvijas valsts meži izgatavo un izliek vairākus tūkstošus jaunu putnu būrīšu. Līdz ar ligzdošanas sezonas noslēgumu mežos arī novembrī turpinās izvietoto putnu būrīšu tīrīšana un nelielu remontdarbu veikšana. Vienlaikus ar būrīšu tīrīšanu tiek novērsti arī tā defekti, piemēram, nomainītas pārtrūkušās stieples vai uzlikts jauns jumtiņš, ja vecais saplīsis. Lai zinātu, kuri no būrīšiem ir iztīrīti, speciālisti pēc darba paveikšanas ar koku marķējamo krāsu uz tā sāna uzpūš apli. Tā kā putni barojas ar dažādiem kukaiņiem, to kūniņām, oliņām un kāpuriem, izvietojot mežā pietiekamā daudzumā putnu būrīšus, iespējams būtiski samazināt meža kaitēkļu, skujgrauzēju un lapgraužu savairošanās risku.
Arī piemājas dārzā, izvietojot putnu būrīšus, var ievērojami samazināt odu, mušu un dārza kaitēkļu daudzumu pie mājas.