Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Ģimenes ārste: Ar e-veselību mediķiem uzspiesta ļoti vāji izstrādāta un nedroša sistēma

Pirmā nedēļa pēc e-veselības ieviešanas parādīja to, ka Veselības ministrija uzspiedusi Latvijas mediķiem ļoti vāji izstrādātu un nedrošu sistēmu, kas atņem laiku mediķiem un nemaz neatvieglo dzīvi pacientiem, uzskata Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente un ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.

Par šo problēmu jau trīs gadus ģimenes ārsti un farmaceiti norādīja Veselības ministrijai, bet ministrija nevis centās sadarboties un pēc iespējas ātrāk veikt izmaiņas e-veselībā, bet uzspieda mediķiem ļoti vāji izstrādātu un nedrošu sistēmu, norādīja Aizsilniece.

"Neieklausīšanās politika ļoti raksturo pēdējā laika atmosfēru mūsu valstī. "Suņi" ( Latvijas iedzīvotāji) rej, bet karavāna (politiskā elite, kas sevi par tādu uzskata) iet tālāk. Absurdas reformas un izmaiņas, kuras ir pretrunā ar pieredzi citās valstīs, tiek bīdītās vai nu aiz iedomīgas muļķības vai nu vēlēšanās kaitēt Latvijas kā valsts esībai," pauž Aizsilniece.

Viņa norādīja, ka e-veselība ir novedusi pie tā, ka pacientu dzīve un ārstu darbs ir pārņemts ar formalitāšu veikšanu un "tupēšanu" pie datora. Lai saņemtu zāles uz e-receptes pamata, pacientam ir vajadzīga pase vai personu apliecinošs dokuments un ir jāzina daudzciparu receptes numurs, kuru, nosaucot pa telefonu, itin bieži pacients kādu ciparu nesadzird un tas ir jāatkārto vairākas reizes. Aizsilniece skaidroja, ka šīs darbības aizņem ļoti ilgu laiku gan ārstiem, gan māsām, gan ārstu palīgiem.

Bieži pacienti izvēloties ierasties pēc e-receptes izdrukātās formas - tā ir drošāk, jo, ja kaut viens cipars e-receptei nav precīzi nosaukts, farmaceits to e-veselības sistēmā nevar atrast. Aptiekās pat brīvdienās strādājot vairāk farmaceitu nekā iepriekš, jo e-recepšu pieņemšana un zāļu izdošana prasa daudz ilgāku laiku.

"Kāpēc ir jāievieš sistēma, kura apgrūtina darbu un dzīvi? Kāpēc nevar visu ieviest pakāpeniski, kā to, piemēram, darīja Igaunija?," jautā Aizsilniece.

Viņa uzskata, ka e-veselība nav vienīgais trakums, kas sagaida veselības aprūpes sfērā tuvākajos gados, - ar veselības aprūpes jauno finansēšanas sistēmu būšot vēl sarežģītāk.

"Šīs negatīvās sekas ir tikai tāpēc, ka nav dialoga starp valsts iestādēm, profesionāļu pārstāvjiem, uzņēmējiem, nevalstiskajām organizācijām. Lielākajai daļai ierēdņu ir bail stāties pretī politiķu iegribām un muļķībai, jo tad ātri pazaudē darbu, pat tad, ja esi no sirds, godīgi to veicis un panācis labus rezultātus," piebilda Aizsilniece.

Kā ziņots, no 1.janvāra Latvijā sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.

Pirmajās dienās uz problēmām sistēmas darbībā norādījušas vairākas Latvijas medicīnas iestādes, ģimenes ārsti un aptiekas. Savukārt Nacionālais veselības dienests paziņoja, ka e-veselības sistēmā ceturtdien konstatēti nelieli traucējumi, kas visbiežāk bijuši saistīti ar citu, darbam e-veselības sistēmā pielāgotu informācijas sistēmu lietošanu, savukārt tehniski e-veselības sistēmas traucējumi vairs neesot novēroti.

 

Top komentāri

indulis
i
Ar problēmām e-veselības darbībā sastapos jau pagājušo gadu, kad elementāras receptes rakstīšanā laiks bija uz pusi ilgāks. Aptiekā vispār bija atkārtoti jāatnāk pēc pusstundas, lai pārāk nekavētu rindu ar parastajām receptēm. Kāpēc piespiedu "brīvprātīgi" bija jāievieš? Būtu ES jāatmaksā miljoni, kas jau bija sabiruši piejaucēto savējo IT darboņu kabatās. Termiņi spieda! Bet mani vairāk uztrauc ne jau streipuļojošā sistēma. Pēc tās kvalitātes var spriest ka mūsu drošība tajā ir iesācēja e- pasta līmenī.
MM
M
Izskatās, ka e-veselības programmētājiem rokas aug no d!rsas, bet varbūt no turienes aug rokas pasūtītājam - ministrijai...? Vienalga, nebrīnīšos ja e-veselībā būs atstāts caurums pa kuru drīzumā Neo_2 izpumpēs jebkura pacienta slimības vēsturi, jo nez vai pietiks naudas, lai samaksātu kvalitatīviem programmas testiem. Un vēl iespējams šis caurums tur būs atstāts apzināti...
argh!
a
Lai kritizētu šo sistēmu, vajadzēja konkrēti uzskaitīt problēmas. Man kā IT izstrādātājam šis raksts nedod absolūti nekādu informāciju, kas konkrēti ir vainas esošajai sistēmai. Ja tā ir lēna - datora nomaiņa, interneta tīkla un servera uzlabošana to izlabos - Latvijā ir tikai 2 miljoni iedzīvotāji un milzīgas tehniskās investīcijas nevajadzēs veikt ļoti ilgi. Formalitātes ir ierēdņu darba sastāvdaļa - ārsti ir valsts ierēdņi un šīs formalitātes ir ar milzīgiem plusiem - ar elektroniskajām receptēm pazūd iespēja ārstiem izrakstīt kreisās receptes un slimības lapas un parādās ĀRSTU KONTROLES IESPĒJAS - TAS IR LABI, jo ārstiem algas maksā valsts - NO IEDZĪVOTĀJU NODOKĻIEM! Sistēma tika pabeigta 2015 gadā un kā var noprast, tad tikai 2018. gada janvārī palika obligāta visiem - izskatās, ka 99% - tā ir pašu ārstu vaina, ka pielāgojas tikai pēdējā brīdī un tikai tad, kad obligāti un neko neplāno uz priekšu, jo varēja zust iespēja kreiso slimības lapu un recepšu izrakstīšanai.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē