Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, Latvija pašlaik ir vienā no pēdējām vietām Eiropā pēc jaunāko un efektīvāko zāļu pieejamības un kompensācijām no valsts puses. Ražuks norāda, ka situācija pēdējo gadu laikā ir uzlabojusies, taču tā aizvien raksturojama kā kritiska.
"Būtiski, ka šī gada budžetā izdevies palielināt veselības aprūpei domāto finansējumu, tostarp onkoloģijas jomā. Tas dod cerību, ka situācija ar vēža diagnosticēšanu un ārstēšanu, izmantojot inovatīvus onkoloģiskos medikamentus un personalizētu ārstniecību, varētu uzlaboties," sacīja Ražuks.
Pirms trim gadiem, kad Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē ietvaros tika parakstīts Latvijas valdības un farmācijas nozares nodomu protokols, kurā uzsvērta apņemšanās veicināt piekļuvi medikamentiem, valstī bija pieejami tikai divi preparāti krūts vēža ārstēšanai. Šobrīd esam sasnieguši jau tādu līmeni, kāds ir arī pārējās Baltijas valstīs - vēža ārstēšanai pieejami ap desmit medikamenti, sacīja Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs.
"Esam īstenojuši virkni pasākumu, lai nokļūtu uz pareizā ceļa, taču līdz citu Eiropas valstu līmenim priekšā vēl garš ceļš. Šobrīd svarīgākais būtu uzsākt aktīvu komunikāciju ar zāļu ražotājiem par sadarbības modeli, lai pēc iespējas vairāk pacientu nodrošinātu ar inovatīvām zālēm. Savukārt valstij jāspēj zāļu ražotājiem garantēt, ka veselības aprūpes finansējums tuvākajos gados saglabāsies vismaz tādā pašā līmenī vai arī tiks palielināts," pauda Ražuks.
Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē deputāti otrdien tikās ar Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas izpilddirektori Mollu un diskutēja par panākto progresu saistībā ar nodomu protokolu starp Latvijas valdību, Latvijas Zinātņu akadēmiju, EFPIA un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociāciju (SIFFA). Nodomu protokola mērķis ir uzlabot veselības aprūpes rezultātus, veicināt medikamentu pieejamību un īstenot zāļu apmaksas modeļu izpēti.
rekur
indulis
Taatasir