Netālā nākotnē Saule sastapsies ar kādu ļoti tālu viesi – Kilimandžāro kalna izmēra komētu, kas, metot līkločus ap planētām, dodas tieši mūsu zvaigznes virzienā.
Līdz jūlija beigām Latvijas debesīs būs novērojama visnotaļ reta viešņa – spožā NEOWISE komēta, kas nākamreiz Saules sistēmā varētu atgriezties pēc 6800 gadiem. ''Komēta, kas pamazām sāk bālēt, atrodas pietiekami augstu, ir pietiekami spoža, un Lielais Lācis ir labs orientieris, lai ikviens interesents par to vēl varētu papriecāties,'' saka Latvijas Astronomijas biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.
No 7. līdz 10. jūlijam Daugavgrīvas cietoksnī Bolderājā norisināsies festivāls Komēta,__ kas tiek rīkots pirmo reizi. Paralēli vairākām mūzikas skatuvēm un radošajām darbnīcām organizatori aicina apmeklēt arī Prāta ekoloģijas akadēmiju, kurā tiks runāts par būtiskām tēmām, informē festivāla pārstāve Alise Podniece.
Kaut zondes Philae 10 gadus ilgais ceļš līdz Čurjumova-Gerasimenko komētai vainagojās vien ar pāris dienu ilgu pētniecisko darbu, pirms zondei beidzās enerģijas krājumi, tā panāca cerēto - zinātnieki pirmo reizi kosmosa izpētes vēsturē saņēmuši datus par paraugiem, kas iegūti tieši no komētas virsmas, turklāt tie liecina, ka komēta satur organiskas molekulas, vēsta portāls IFL Science.
Eiropas zinātnieku konstruētā zonde Philae desmit gadus pēc misijas sākuma un 6,4 miljardu kilometru gara ceļojuma veikusi vēsturē pirmo nosēšanos uz komētas, apstiprina Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA). "Tas ir milzu solis cilvēcei. Lielākā veiksmes stāstu problēma gan ir - no malas tas viss izskatās tik vienkārši," nozīmīgo sasniegumu komentēja EKA ģenerāldirektors Žans Žaks Dordēns.
Šo brīdi pasaules zinātne ir gaidījusi jau ilgi. Ja trešdien, 12. novembrī, viss notiks pēc plāna, Zemes iedzīvotāji varēs lepoties, ka pirmo reizi vēsturē panākuši robotlaboratorijas Philae mīksto nosēšanos uz komētas virsmas.
Šonedēļ Latvijas
debesīs, tāpat kā citviet ziemeļu puslodē, iespējams novērot Pan-STARRS komētu.
Tuvākajās dienās komēta būs redzama uzreiz pēc saulrieta zemu virs horizonta,
rietumos, informēja Latvijas
Astronomijas biedrības (LAB) valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš. Latvijā
spožas komētas pēdējo reizi tika novērotas 1996. gadā un 1997. gadā, kad neilgā
laika intervālā pie debesīm bija redzama attiecīgi Hjakutakes komēta un Heila –
Bopa komēta.
ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) kosmosa kuģis sekmīgi pietuvojies komētai "Tempel 1", uzņemot kosmiskā lidaparāta "Deep Impact" "triecienzondes" 2005.gadā radītā krātera pirmās skaidrās fotogrāfijas.Misijas "Stardust-NExT" kosmosa kuģis komētai 181 kilometra attālumā pietuvojās otrdien plkst.