Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Stress

Stress darbā – plaša problēma

Dažādas aptaujas rāda, ka gandrīz trešdaļa Eiropas Savienības valstu iedzīvotāju cieš no stresa darbā jeb, kā speciālisti to dēvē, no psihoemocionālajiem vai psihosociālajiem darba vides riska faktoriem. Īslaicīgs un neliels stress palīdz darbiniekam mobilizēties, tas var pat darboties kā dzinulis, taču ilgstošs stress darba vietā nelabvēlīgi ietekmē strādājošo garīgo un fizisko veselību. Pasliktinās cilvēku darba spējas un darba mūža ilgums, kas savukārt rada slogu ekonomikai. Piemēram, ar darbu saistītas depresijas izmaksas Eiropā ik gadu tiek lēstas aptuveni 617 miljardu eiro apmērā. Stress ir būtiska darba drošības un veselības problēma aptuveni 80% Eiropas uzņēmumu, tomēr tikai retajā ir ieviestas speciālas procedūras, kas ļautu novērst ar darbu saistīto stresu, liecina pētījumi.

RTU pētnieki palīdzēs atpazīt un cīnīties ar stresu darbā

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes (IEVF) pētnieki starptautiskā projektā izstrādā īpašus mācību moduļus un praktiskus rīkus, kas palīdzēs organizācijām un darbiniekiem visā Eiropā atpazīt, novērst un izvairīties no stresa darba vietā, portālu Diena.lv informēja RTU.

Kā valdīt pār stresu

Ar stresu saskaramies mēs visi. Ja jaunībā stresa faktoru vairāk - jākārto eksāmeni, jāiekārto sadzīve, jākāpj pa karjeras kāpnēm -, tad vecumdienās dzīves ritumam vajadzētu būt mierīgākam un prognozējamākam. Nevienam taču nekas vairs nav jāpierāda un nav īpaši jāsteidzas. Tomēr arī cienījamos gados stress mēdz sagraut - lēnām un nemanāmi, gan emocionāli, gan fiziski.

Pētījums: Katram trešajam akadēmiķim e-pasta skatīšana pirmdienu rītos sagādā stresu

Katrs trešais akadēmiķis sastopas ar nemieru, bailēm un stresu, atverot savu e-pastu pirmdienas rītā; iespējams, šis nepatīkamais satraukums skar cilvēkus arī citās nozarēs, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. Tā secinājuši Tallinas Tehnoloģiju universitātes pētnieki, kuri pirms vairākiem gadiem novēroja, ka kolēģus pirmdienu rītos pirms e-pasta kastītes atvēršanas vieno nemiers, tāpēc viņiem radās interese izpētīt šo tēmu.

Aptauja: Latvijā biežāk streso sievietes

Latvijā stresu vairāk piedzīvo tieši sievietes, liecina aptauja _Kas Latvijas iedzīvotāju dara laimīgu. _Aptaujā arī noskaidrots, ka stresa mazināšanai cilvēki salīdzinoši bieži izvēlas lietot alkoholu.Rezultāti liecina, ka pēdējā pusgada laikā stresa situācijas ir piedzīvojuši 89% sieviešu, savukārt vīrieši streso nedaudz mazāk (78%).

Veselību uzlabo stress, alus, netīrumi un raudāšana

Vairums no mums zina veselīga uztura pamatus un sportisko aktivitāšu labvēlīgo ietekmi uz veselību. Tomēr pastāv vēl daži mazāk zināmi un pat pārsteidzoši faktori, kas uz veselību atstāj labvēlīgu ietekmi!

Katrs desmitais ģimenē ik dienas strīdas par finansēm

41% Latvijas iedzīvotāju, kas ir precējušies vai dzīvo kopā ar partneri, atzīst, ka savā starpā strīdas vismaz reizi nedēļā, liecina Swedbank Privātpersonu finanšu institūta veiktā aptauja. Viens no populārākajiem konfliktu iemesliem ir nauda, tās tērēšana un pelnīšana. Aptaujas rezultāti atklāj, ka ģimenes budžeta plānošana un kopīgu finanšu mērķu nospraušana strīdu skaitu būtiski samazina.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide