Lai nodrošinātu papildu finansējumu valsts garantēto studiju un studējošo kredītu pieejamībai, Ministru kabinets pagājušajā nedēļā piešķīra Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) 163 900 eiro, pārdalot finansējumu no budžeta resora programmām, raksta LETA.
Valdība ceturtdien atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rosinātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, ļaujot atlikt valsts galvoto studiju un studējošā kredītu, kā arī kredītam pielīdzināto stipendiju pamatsummas atmaksu uz termiņu līdz sešiem mēnešiem.
Studiju un studējošā kredīti vairs netiks dzēsti par darbu Ministru kabineta noteiktās jomās un amatos, aģentūrai LETA apstiprināja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).
Valdība otrdien atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādāto likumprojektu par jaunu studiju kreditēšanas modeli, kurā nebūs nepieciešams otrs galvotājs vai cits papildu nodrošinājums.
Latvijas iedzīvotāju spēja un vēlme aizņemties aug, liecina Finanšu nozaru asociācijas Kreditēšanas indekss privātpersonu segmentam. Kamēr kredītus mājoklim privātpersonām izsniedz gandrīz visas bankas, SEB banka jau divus gadus ir vienīgā banka Latvijā, kas guvusi tiesības izsniegt valsts galvotos studiju un studējošā kredītus. Kopumā šādu pakalpojumu studentiem nodrošinām jau vairāk nekā 10 gadus, uzskatot to par mūsu atbildību un ieguldījumu Latvijas nākotnē. Laika gaitā novērota tendence – studētgribētāju skaits, kas vēlas izmantot šo finanšu atbalsta instrumentu, ik gadu samazinās, un no banku puses nav vēlmes iegūt tiesības nodrošināt šo pakalpojumu. Kādēļ tā?
Valsts galvoto kredītu sistēma ir jāmaina, lai padarītu augstāko izglītību pieejamāku plašākam studēt gribētāju lokam, norāda Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidente Justīne Širina. LSA sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) ir izstrādājusi priekšlikumu, ka, lai, saņemtu valsts galvoto aizdevumu studiju maksas vai ikdienas tēriņu segšanai, vairs nebūs nepieciešams otrs galvotājs. "Studentiem sagādā grūtības prasība papildus valsts galvojumam piesaistīt galvotāju, jo izvēlētais galvotājs, ja studējošais tādu var piemeklēt, bieži vien tiek atzīts par kredītnespējīgu," atzīst Širina.
Nākamgad studiju un studējošo kreditēšanai nepieciešamā valsts galvojuma apmērs būs tāds pats kā līdz šim - 35 956 620 eiro, paredz izskatīšanai valdībā iesniegtais Finanšu ministrijas (FM) informatīvais ziņojums par galvojamo projektu sarakstu iekļaušanai likumprojektā "Par valsts budžetu 2018.gadam".