Katrs desmitais aptaujātais norādīja, ka svētku galds bez rupjmaizes nav iedomājams.
"Fazer maiznīcas" aptaujā uz jautājumu "Vai jūs lietojat uzturā rudzu maizi?", 68% atbildēja, ka lieto rudzu maizi uzturā gan ikdienā, gan svētkos. Rudzu maizes ēšanas tradīcija ir stiprāka tieši gados nobriedušāku aptaujāto vidū. Vecumā no 30 līdz 70 gadiem aptuveni 70% aptaujāto atzīst, ka rupjmaize ir gan ikdienas, gan svētku galda neatņemama sastāvdaļa. Turpretim vecumā no 15 līdz 19 gadiem 38% respondentu rupjmaizi uzskata par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Atšķirības starp vīriešu un sieviešu rupjmaizes ēšanas paradumiem nav - rupjmaize vienlīdz labi garšo kā sievietēm, tā vīriešiem.
Interesanti, ka rupjmaizes nozīmi ikdienas uzturā visvairāk novērtē Latgales iedzīvotāji, 74% aptaujātie to uzskata par neatņemamu ikdienas uztura sastāvdaļu. Tai seko Rīga un Vidzeme - 69%, Kurzeme - 67%, un visbeidzot Zemgale - 57%. Tomēr, runājot par svētku galdu, visaktīvākie rupjmaizes ēdāji ir zemgalieši un latgalieši - 16% aptaujātie atzinuši, ka svētku maltītē iekļaus rupjmaizi.
Latvijas iedzīvotāju aptauja arī parāda, ka ekonomiskā situācija valstī šogad ietekmēs svētku galda klāšanas tradīcijas, iespējams, tas nebūs tik bagātīgs, tomēr lielākā daļā Latvijas ģimeņu rudzu maizi cels svētku galdā.
Aptauja tika veikta 2009.gada decembrī. Kopumā tika aptaujāti vairāk nekā 900 respondentu vecumā no 15 līdz 70 gadiem.