Citai draudzenei dēles izārstējušas sieviešu kaites, un pēc trim mēnešiem viņa palikusi stāvoklī - piedzimuši dvīņi. Protams, ne jau pateicoties tikai dēlēm, jo dzimtā tālos senčos bijuši dvīņi. Lai noskaidrotu dēļu spējas, sāku meklēt, kur Latvijā pieejama hirudoterapija. Dēles nepraktizē ne Bulduru, ne Dubultu, ne Līgatnes sanatorijās. Devos uz salonu Anita, kur ar dēlēm darbojas desmito gadu. Hirudoterapeite Elza Skara vispirms pastāsta par pašu dēli - tā ir divdzimumu būtne, pusotru gadu veca, sertificēta, atceļojusi no audzētavas Maskavā. Par to iegādi atbildīga Irēna Mangale, Latvijas holistiskās medicīnas un naturopātijas asociācija Hirudoterapijas sekcijas vadītāja. Tikšanās ar mazo faunas dakteri Rīgā maksā ap Ls 25 - cenā ietilpst konsultācija un divas dēles.
Nav brīnumlīdzeklis
"Dēle viena pati nav nekāds brīnumlīdzeklis, viņa var palīdzēt,
kombinējot ar tradicionālo medicīnu," norāda E.Skara un dēvē dēli
par ārstu mazo palīgu. Ja cilvēkam esot hronisks iekaisums un viņš
lietojot pretiekaisuma zāles, dēle radot labāku asins
mikrocirkulāciju, tādējādi zāles nonākot dziļāk audos. Dēle
darbojoties divējādi - ar piesūcekni izsūc asinis un ievada savu
siekalu dziedzeru sekrētu - hirudīnu, bioloģiski aktīvu vielu, kas
paātrina asinsriti: šķidrina asinis, palielina kapilāru sieniņu
caurlaidību.
"Kur liksim dēli?" Elza vaicā. Man konkrētu sūdzību nav. Saku, ka izlasīju - dēles mazina stresu un holesterīnu, uzlabo ādas elastību. To arī gribētu. Tomēr nolemjam likt dēli uz aknas, jo tur uzkrājoties viss sliktais. Ahā, jūtu nātres pieskārienu. Kutinošu. Lai tiktu klāt asinīm, dēle pārgriežot ādu ar simtiem mazu zobiņu. Procedūra ilgst apmēram 20 minūšu. Pēc tās jūtos mundri, taču, iespējams, tas ir no zaļās tējas, ar ko mani pacienāja. Stress nemazinās, jo kreņķējos, ka dēles atstātā brūce asiņo. Pārsēju nomainu trīs reizes. Labi, ka esmu uzvilkusi melnu apģērbu. E.Skara mierina, ka ar laiku brūce sadzīs un rēta nepaliks, taču tas atkarīgs no katra cilvēka organisma. Lai justu efektu, dēles jāliekot vairākas reizes.
Naktī mani moka murgi, un no rīta secinu: cilvēku ārstē tas, kam viņš pats tic. Un es ticu tradicionālām vērtībām. Kad aicinu ārstus izteikt viedokli, vairāki atsakās, norādot, ka tā ir netradicionālā medicīna. Arī Sergejs Kovaļovs, Stradiņa slimnīcas medicīnas doktors un asinsvadu ķirurgs, komentēt atteicās, sakot, ka dēlēm nav nekāda sakara ar medicīnu.
Savukārt Ēriks Kalniņš, Rīgas Austrumu slimnīcas ārsts komentē: "Medicīnā tās lieto arvien mazāk, jo pieejamas efektīvākas zāles, un to iedarbību var kontrolēt. Šādas procedūras drīkst veikt tikai cilvēks ar augstāko medicīnisko izglītību. Hirudoterapiju nedrīkst lietot cilvēki ar asins nesarecēšanu, zemu asinsspiedienu un grūtnieces."
***
Hirudoterapija
Medicīnas centrs Aura-R, Nīcgales ielā 5, dr.Irēna Mangale; Salons Anita Rīgā, Brīvības ielā 47; Rīgas veselības centrs Pļavnieki, A.Saharova ielā 16, dr.Larisa Brovkina
Iveta