8 līdz 4.5). Skābuma līmeņa regulācijā galvenā nozīmē ir pienskābām laktobaktērijām, kas, radot piemērotu skābo vidi, palīdz nodrošināt normālu maksts mikrofloras uzturēšanu un cīnīties pret nevēlamu baktēriju veidošanos. Pastiprināti izdalījumi, apsārtums, nepatīkams aromāts, dedzināšanas un diskomforta sajūta, sāpes dzimumakta laikā – šādas sūdzības rodas, ja ir izjaukta normāla maksts mikrovide. Kā norāda Dr. Inga Rubule un „Ģimenes aptieku” speciālisti, bieži vien šo sūdzību mazināšanai pietiek ar pareizu intīmo higiēnu.
Regulāra mazgāšanās
Lielākoties pietiek apmazgāties vienu vai divas reizes dienā. Tikai nevajag pārspīlēt, jo, pārāk bieži mazgājoties, mainās pH līmenis makstī. Intīmā zona sievietēm jāapmazgā no priekšpuses uz aizmuguri. Tas pats jāievēro, slaukoties pēc vēdera izejas, lai mikrobi no tūpļa zarnas neiekļūtu makstī. Ikdienā būtu ieteicams mazgāties dušā, jo, sēžot ilgstoši un bieži vannā, makstī iekļūst ūdenim pievienotās aromātiskās vielas, kas var nelabvēlīgi ietekmēt maksts mikrofloru.
Speciālisti neiesaka maksti skalot. Ja tomēr tas ir nepieciešams, skalošana veicama, pirms tam konsultējoties ar savu ginekologu.
Piemērotu mazgāšanās līdzekļu izvēle
Dzimumceļos vide ir skāba, bet ziepēs - sārmaina. Regulāri lietojot ziepes, izmainās maksts gļotādas pH līmenis, un tas veicina sēnīšu un citu infekciju veidošanos. Tādēļ pēc nepieciešamības ir jālieto speciāli līdzekļi sievietes intīmajai higiēnai, kas satur lakto baktērijas normālas maksts mikrofloras nodrošināšanai.
Gadījumi, kad intīmās higiēnas līdzekļi jālieto regulāri
Intīmās higiēnas līdzekļi būtu jālieto biežāk situācijās, kad ir pastiprināti izdalījumi no maksts, apsārtums, nepatīkams aromāts, diskomforta sajūta, nieze vai sāpes dzimumakta laikā. Ja sūdzības nepāriet, jāvēršas pie sava ginekologa.
Tāpat šie līdzekļi regulāri jālieto, ja ir jutīga un sausa āda dzimumorgānu apvidū, pastiprināta svīšana vai hroniska recidivējoša vulvovagināla sēnīšu infekcija.
Regulāra intīmās higiēnas līdzekļu lietošana rekomendējama arī hroniskas saslimšanas gadījumā, kad ir organisma imūnsistēmas novājināšanās (cukura diabēts, vairogdziedzera saslimšanas) vai kad tiek lietotas antibiotikas vai hormonālās kontracepcijas tabletes ar augstu hormonu līmeni.
Speciālisti uzsver, ka šo līdzekļu regulāra lietošana nepieciešama arī grūtniecības laikā, jo šajā periodā mainās hormonu līmenis asinīs, kas būtiski izmaina maksts vides pH. Savukārt menopauzes laikā un pēcdzemdību periodā ieteicams lietot ne tikai intīmās higiēnas līdzekļus, bet arī maksts gļotādas mitrinošus krēmus. Regulāri lietojot makstī mitrinošo krēmu, normalizējas maksts sekrēcija, pieaug maksts gļotādas biezums, uzlabojas asinsrite, atjaunojas normāla maksts mikroflora.