Pēdējās diennakts laikā Eiropas Savienības (ES) valstis un Eiropas brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalstis ziņo par 21 jaunu saslimšanas gadījumu ar jaunās gripas vīrusu. Par pirmo saslimšanas gadījumu ar A H1N1 vīrusu ziņo Bulgārija. Par jauniem saslimšanas gadījumiem ziņo arī Spānija (13 gadījumi), Norvēģija (3), Rumānija (2), Portugāle (1) un Grieķija (1). Kaut arī puse no saslimušajiem inficējušies savstarpēju kontaktu ceļā, tomēr noturīga vīrusa izplatība vēl joprojām netiek novērota.
Ārpus ES informācija saņemta par 17 032 saslimšanas gadījumiem, t.sk. 194 pēdējo 24 stundu laikā. Par pirmajiem saslimšanas gadījumiem ziņo Jamaika (2) un Vjetnama (1). Letālo gadījumu skaits Meksikā, ASV, Kanādā un Kostarikā ir nemainīgs – 115.
Kopumā kopš 27.aprīļa lielākais apstiprināto saslimšanas gadījumu skaits Eiropā reģistrēta Lielbritānijā (244 apstiprināti gadījumi). Spānijā (180), Francijā (32), Vācijā (28) un Itālijā (26). Ziemeļamerikas teritorijā - ASV (8976 apstiprināti un iespējami saslimšanas gadījumi), Meksikā (5029 apstiprināti saslimšanas gadījumi) un Kanādā (1136). Citviet pasaulē A H1N1 saslimšanas gadījumi reģistrēti arī Austrālijā (401), Japānā (379), Čīlē (276), Panamā (107), Kosta Rikā (37), Peru (36), Ķīnā (33) un Korejā (33).
Līdz šim Latvijā un Lietuvā apstiprinātu saslimšanas gadījumu ar A H1N1 nav.
Balstoties uz Eiropas slimību kontroles un profilakses centra sniegtajiem ieteikumiem, SVA izstrādājusi anketas aviosabiedrībām, lai gadījumā, ja lidojuma laikā tiktu konstatēta pasažiera iespējama saslimšana ar AH1N1, būtu iespējams iegūt kontakta personu informāciju un nodrošināt viņu informēšanu un, nepieciešamības gadījumā, arī izmeklēšanu un ārstēšanu.
SVA atgādina – ceļojot uz jaunā gripas vīrusa skartajām teritorijām, lūdz ceļotājus ievērot vienkāršus profilakses pasākumus:
• Izvairieties no saskarsmes ar jau saslimušiem cilvēkiem!
A H1N1 vīrusa pazīmes var būt šādas: drudzis, klepus, sūrstošs kakls, tekošs deguns, galvassāpes, drebuļi un nogurums, kaulu laušana. Atsevišķos gadījumos novēroti arī citi simptomi – vemšana un caureja.
• Regulāra roku mazgāšana vai dezinficēšana palīdz izsargāties no inficēšanās ar jauno gripas vīrusu. Regulāri un kārtīgi mazgājiet rokas ar ziepēm un zem tekoša ūdens, vismaz 20 sekundes, īpaši pēc šķaudīšanas un klepošanas. Arī alkoholu saturoši roku tīrīšanas līdzekļi samazina gripas vīrusa daudzumu uz rokām un ir vienkārši lietojami. Alkoholu saturoši šķidrumi un želejas ir efektīvāki nekā ar šķidrumu piesūcinātas salvetes.
• Izvairieties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei, ja neesat pārliecināts par roku tīrību!
• Gadījumā, ja jūtaties nevesels un ir aizdomas par saslimšanu, palieciet viesnīcas istabā vai citā nakšņošanas vietā un noskaidrojiet iespējas saņemt mediķa konsultāciju. Bērniem, kam konstatēts drudzis un gripas simptomi, mediķa palīdzību nepieciešamas meklēt nekavējoties.
Tikai ņemot vērā ārsta rekomendāciju un individuālu veselības risku novērtējumu, ieteicama neiramindāzes inhibitoru (preperātu Tamiflu un Relenza) lietošana.
Vakcinācija pret sezonālās gripas vīrusu, neaizsargā no saslimšanas ar jauno gripas vīrusu A H1N1.
• Gadījumā, ja septiņu dienu laikā pēc atgriešanās no ceļojuma jums parādās drudzis (temperatūra – 38 un vairāk grādi), kā arī iesnas, sūrstošs kakls, klepus, nogurums un kaulu laušana, aicinām nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu un informēt par ceļojumu.