Neko nezina
"Klasifikatoru atradu nejauši, meklējot internetā informāciju par jaunajiem projektiem," Dienai stāsta rīdziniece Daina, kura patlaban aktīvi meklē jaunu dzīvokli. "Tā kritēriju saraksts man kļuvis par tādu kā Bībeli, bez tā pie aģentiem vairs neeju, lai gan tas ne vienmēr līdzi - kāda māklere man nevarēja atbildēt pat uz pamatjautājumiem par ēkas apkuri un apsaimniekošanu, kur nu vēl par būvmateriāliem, sabiedrisko transportu un bērnudārzu!" Daina stāsta par savu pieredzi.
Klasifikatora idejas tēvs, NĪPAA valdes loceklis Ilvars Metnieks teic, ka šis ir viens no izstrādes mērķiem - formulēt kritērijus, pēc kuriem pat ar nepabeigtu klasifikatoru un neizmantojot visus tā līmeņus jebkurš mājokļa pircējs var izveidot pārdevējam uzdodamo jautājumu sarakstu un vērtēt saņemtās atbildes. Ja pārdevējam informācijas ir maz, ir vēl jo lielāks iemesls pircējam pašam noskaidrot visus sīkumus, jo tie var izrādīties būtiski.
Klasifikatoram ir četri līmeņi, katrā vērtēts kāds atsevišķs būvniecības, ekspluatācijas, vides un īpašuma vērtības aspekts. Domājošs pircējs, visticamāk, izmantos pirmos trīs līmeņus, sevišķi, lai salīdzinātu divus jaunos mājokļus un izvēlētos sev piemērotāko, teic I.Metnieks. Šis klasifikators jau sākotnēji veidots no pircēja viedokļa, tomēr tajā ietverti arī jautājumi, kas primāri interesē banku, lemjot par kredīta izsniegšanu, - objekta nākotnes vērtība un likviditāte. Vairāku vērtējuma sadaļu izstrādē piedalījušies konkrētu jomu eksperti, piemēram, ugunsdzēsības, un tas garantē nopietnu profesionālu pieeju speciālistiem, kas gribētu izmantot klasifikatoru.
Kritēriji ar svaru
Klasifikators piedāvā lietotājam izvēlēties kritēriju grupas, kuras katram ir svarīgākās, iegādājoties dzīvokli. Tās ir - izmaksas (uzturēšana un pakalpojumi, kā arī likviditāte), dzīves vides drošība, saistību garantijas, ērtības, prestižs, ietekme uz vidi un sabiedrību. Kad būs sakrājies vērā ņemams balsotāju skaits, kritērijiem varēs piešķirt svarus, sarindot tos pēc nozīmības lietotājam un kopējam projekta vērtējumam, skaidro B.Frēliha.
Klasifikatora pirmo redakciju internetā izmantojuši ap 200 cilvēku, un ērtību aspekts ticis atzīmēts teju divreiz biežāk nekā dzīves vides drošība, stāsta eksperte. Otrās redakcijas balsotāji, kas gan pagaidām ir vien 30, par svarīgāko kritēriju uzskata izmaksas, vides drošību un ietekmi uz sabiedrību atstājot otrajā vietā. "Ideāli būtu nākotnē izveidot tādu vērtēšanas sistēmu, kas katram lietotājam sastāda individuālu skalu, atkarībā no viņa atzīmētajām prioritātēm," stāsta B.Frēliha.
Pašlaik top vairākas klasifikatora tehniskā vērtējuma sadaļas, kas vairāk interesēs nozares speciālistus, kā arī vērtēšanas algoritms, lai jaunos projektus varētu sarindot konkrētā vērtējuma skalā. Autoru mērķis ir līdz vasarai pabeigt klasifikatora algoritmu un praktiski pārbaudīt to, lai varētu sākt veidot konkrētu objektu topu, stāsta B.Frēliha.
Arī vecos
Lai arī veidots jauno mājokļu vērtēšanai, klasifikators noder jebkura agrāk celta dzīvokļa vai mājas izpētei, atzīst tā autori. B.Frēliha iesaka katram izveidot savu vērtējuma skalu, piešķirt balles un pēc klasifikatora jautājumiem izsvērt katru pašam svarīgo iegādei nolūkotā mājokļa raksturlielumu. Īpaši labi vērtējuma jautājumi noder divu pirkšanai izvēlētu mājokļu salīdzināšanai, ja uzreiz nevar īsti izlemt, kurš no tiem būtu piemērotāks. Īpašu uzmanību eksperti iesaka pievērst tieši objekta uzturēšanas izmaksām un nākotnes vērtībai. Iespējams, tehnisko aspektu vērtējumā būtu jāpieaicina būveksperts.
Aizpildot aptauju NĪPAA mājaslapā www.nipaa.lv, interesenti var lejuplādēt jauno mājokļu iegādes rokasgrāmatu, kas kā jautājumu padomdevējs noderēs katram mājokļa pircējam.