Tūlīt varēs atsākt āra treniņus (lai gan īstie skriešanas fani tos nepārtrauca arī ziemā), tāpēc skriešana pa trepēm ir labs treniņu elements - izdosies paša radīts intervāla treniņš ar mērenākiem un lēnākiem skrējieniem un intensīvākiem skrējieniem kalnā vai pa kāpnēm.
Kāpņu ceļojumi
Neesmu no skriešanas faniem, lai gan ļoti gribas piespiest sevi kaut pāris šādiem treniņiem, kāpnes izmantoju kā papildu enerģijas dedzinātāju ikdienā, bet it īpaši ceļojumos, kad sportošanai vienkārši ir žēl laika. Ja ir izvēle starp liftu un kāpnēm, protams, izvēlos kāpnes, turklāt liela daļa ievērojamu pilsētas apskates objektu ir seni pirmsliftu ēras darinājumi. Un te es nerunāju par kādas pils parādes kāpnēm, bet pamatīgu vismaz Siguldas līmeņa kāpņu sistēmu. Varu ieteikt dažus no saviem favorītiem Sanktpēterburgā un Parīzē, jo tieši šajos pēdējā laika ceļojumos kāpņu burvību varēju izbaudīt pilnā krāšņumā. Ja gadīsies būt kādā no tiem, noteikti aizejiet un izskaitiet pakāpienus - tā ir laba izklaide ne tikai bērniem, bet tiem jo īpaši, ja ir grūti pārliecināt mazos rāpties līdz ar jums. Iznāk tāds kā kāpņu tūrisms jeb ceļojums Harija Potera stilā (atcerieties visur esošās kāpnes, kas mainīja virzienu pēc sirds patikas).
Parīzes kāpņu favorīti
Eifeļa tornis, Monmartra un Triumfa arka. Lai gan Parīzes
lielākais izaicinājums ir Eifeļa tornis, kam ir 1665 pakāpieni, arī
pārējie ir ievērības cienīgi - it sevišķi Monmartra, kas ir tik
kalnaina, ka kopējo pakāpienu skaitu pat bail iedomāties. Lai gan
lielākais kāpiens pakāpienu ziņā ir līdz Svētās sirds jeb
Sacré-Coeur baznīcai (zinātāji saka, ka tie esot 250 pakāpieni),
Monmartra ir Parīzes augstākais punkts, tāpēc pastaiga šeit nozīmē
ne tikai izbaudīt māksliniecisku atmosfēru, bet arī kārtīgu
pastaigu, tāpēc skaistās augstpapēžu kurpes labāk atstāt citai
reizei. Protams, šeit darbojas arī slinko tūristu draugs
funikulieris, bet, manuprāt, ir zem jebkura veselīga dzīvesveida
fana goda to izmantot. Triumfa arka salīdzinājumā ar iepriekšējiem
diviem der kā iesildīšanās objekts, kaut gan Šarla de Gola laukuma
vidū izveidotā arka ir 50 metru augsta un šie metri ir jāpārvar pa
kāpnēm.
Pēterburgas kāpņu favorīte
Mans pēdējais ceļojuma kāpiens ir Īzaka katedrāle, kas piedāvā iegādāties ieejas biļetes gan uz muzeju jeb katedrāles apmeklējumu, gan uz kolonādi jeb skatu laukumu pie katedrāles kupola, uz kuru var nokļūt pa ļoti daudzām kāpnēm. Tās ir numurētas no lielākā skaitļa uz mazāko - lai būtu motivācija turpināt! Tā kā Pēterburgā ir ļoti daudz muzeju un mākslas kolekciju, ko ir vērts apskatīt, izvēle ir nežēlīga. Nākas upurēt muzeja apmeklējumu Ermitāžai, bet pilsētu no augšas apskatīt tomēr gribas, un, par spīti negulētai naktij (lidmašīna no Rīgas izlido septiņos), es saņemos un kāpju. Jāatgādina, ka Īzaka katedrāle ir viena no lielākajām baznīcām pasaulē - tas ir unikāls arhitektūras piemineklis, ko vērts ne tikai apskatīt no malas, bet arī izbaudīt pašam uz savas ādas, tāpēc kāpiens noteikti nav jānožēlo, un pa ceļam pat pārņem tāds kā žēlums, ka Rīgas Pēterbaznīcā piedāvā braukt tikai ar liftu.
***
Kaloriju patēriņš
Motivācija kaloriju skaitītājiem: vidēji cilvēks sadedzina 0,11 kaloriju uz pakāpienu, kāpjot augšup, un 0,05 kalorijas, dodoties lejup. Skaitiet pakāpienus un rēķiniet!
Protams, viss nav tik vienkārši - jo vairāk kāpsiet, jo vairāk iedarbināsiet vielmaiņu un kalorijas degs vairāk, turklāt smagāki cilvēki tai pašai aktivitātei patērē vairāk kaloriju nekā vieglāki, tāpēc minētie skaitļi ir tikai aptuveni.