tipa cukura diabētu, aptaukošanos un citām slimībām, uzsver Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.
Svaigu dārzeņu, augļu, ogu ēšana populāra ir svaigēdāju vidū. Tāpēc Diena viesojās pie Matīsa Eglīša (30) svaigēdāju dzīvesveida popularizētāja un restorāna Raw Garden līdzīpašnieka, lai uzzinātu vairāk par svaigēdāju kustību un viņu ēšanas paradumiem.
Ēdiens kā zāles
Kas ir svaigēdāji? Svaigēdāji ēd «dzīvu» ēdienu. Tādu, kas netiek termiski apstrādāts augstā temperatūrā. Ēdienu apstrādā temperatūrā, kas nepārsniedz 45 grādus, lai nezustu aktīvās vielas, vitamīni, antioksidanti, enzīmi, stāsta Matīss. Viņš astoņus gadus ir arī veģetārietis, un svaigēšana, kā viņš pats saka, ir «pakāpenisks evolūcijas rezultāts, tiekšanās uz pilnīgāku diētu, veselīgāku ēšanu un labāku dzīves kvalitāti».
Aizdomāties par to, ko ēd, Matīss sācis pirms astoņiem gadiem, kad devās ceļojumā uz Krētu. Tajā laikā viņš bija tradicionālais latvietis - visēdājs. «Vakarā aizgāju uz restorānu. Izvēlējos cūkgaļas karbonādi. Porcija bija milzīga. Ārā bija 30 grādu silts. Pēc ieturētās maltītes mans ceļojums uz četrām dienām bija beidzies. Vienīgā vieta, kur es tusēju, bija tualete.» Matīs spriež, ka ne velti daudzās siltajās zemēs cūkgaļas ēdieni nav cieņā. Šis notikums licis aizdomāties. Atbraucis atpakaļ, sācis nodarboties ar jogu. «Trešajā ceturtajā lekcijā bija tēma par uzturu, kurā pateica, ka gaļu un zivis nevajadzētu ēst. Man tad šķita - O, mana pieredze un iekšējā intuīcija saka līdzīgi. Vienā dienā atteicos no gaļas.»
Kopš tā laika Matīsa ceļš veselīgākas ēšanas meklējumos tikai turpinājies. Viņš stāsta, ka ir daudz dimensiju, kā skatīties uz ēdienu. «Ja runājam par dzīvnieku nogalināšanu, tad baiļu, agresijas enerģija, ko izjūt lopiņš nokaušanas brīdī, saglabājas ēdienā, ko uzņemam, gaļu ēdot. Otra dimensija ir veselīgs uzturs. Ēdiens organismā veido skābu vai sārmainu vidi. Gaļa, zivis, piena produkti, olas veido skābu vidi. Skābu vidi cilvēka organismā, asinīs var salīdzināt ar akvāriju, kuram trūkst skābekļa, tādēļ strauji vairojas aļģes. Cilvēkam tā ir vide, kur rodas mikrobi un slimības.» Matīss stāsta, ka veselīgam uzturam 70-80% pārtikas, ko uzņemam, jābūt sārmainu vidi veicinošam. Sārmainas vides produkti ir dārzeņi, augļi un zaļumi. Jo vairāk auglī ir cukura, jo vairāk tas sliecas uz «skābo pusi». Alkohols arī ir skābu vidi veicinošs, tomēr vīnu Matīss dzer. «Ēdiens ir jūsu zāles, un zāles ir jūsu ēdiens,» par sev tuvo ēšanas filozofiju saka svaigēdājs.
Jāēd vairāk salātu
Matīss jau kādu laiku ir arī vegāns - neēd piena produktus, jo arī tie ir skābu vidi veicinoši. Matīsam saku, ka, vadoties pēc viņa filozofijas, jāpārtiek tikai no salātiem. «Tas ir ļoti vienkāršots priekšstats,» viņš atbild. «Jā, pamats ēdienkartei ir zaļumi, ap kuriem veido visu pārējo. Ēdu riekstus, sēklas, augļus, ogas, dārzeņus... Ēdienkarti jāmāk sabalansēt, lai organismam nekaitētu, lai tas nenonāktu uzturvielu badā. Neesmu simtprocentīgs svaigēdājs, ēdu pupas, kuras vāru. Ir radikāli svaigēdāji, kas uzskata, ka pat 1% termiski apstrādāta ēdiena asimilāciju samazina par 30-40%. Es līdz šādai pārliecībai neesmu izaudzis.» Vai svaigēdāji ēd gaļu? Matīss saka, ka esot arī tādi, bet šo jautājumu viņš atsakās komentēt, jo gaļas ēšanu neatbalsta.
Visu rakstu - Ne cepts, ne vārīts. Bet liek justies viegli - lasiet piektdienas Dienā.