"Apinīši gar dzirnavu sienu bija viegli apputējuši ar miltu putekļiem; viņu stīgas mūžīgi drebēja no dzirnu rūkšanas. Pa lodziņu ar vecu, zaļu rūti raudzījās rūķi: vai nebrauc malēji. Pats melderis baltā kažokā staigāja un skaitīja maisus -- riekstu maisus un mandeļu maisus," tā rakstīja Kārlis Skalbe. Ko mēs!? Ķeramies pie miltu maisiem un kopā ar Rīgas dzirnavnieka maizniekmeistaru, reģionālās tirdzniecības vadītāju Edgaru Grāvīti cepam cepumus un baltmaizi.
***
Bagete
Vajadzēs
1900 g miltu
1 l ūdens
100 g piena
75 g cukura
75 g margarīna
50 g rauga
32 g sāls
sezama sēklas
Visas sastāvdaļas, izņemot sezama sēklas, samīca. Pieraudzē. Mīklu sadala gabaliņos, katru pa 200 g un no tiem saveļ bumbiņas. Uzraudzē. Tad veido kukulīšus un tos apviļā sezama sēklās. Liek uz plāts cepeškrāsnī. Cep 18 minūtes +180-+190?C.
Variācijas - interesantākas garšas niansēm mīklai pievieno papriku, selerijas, dilles vai citus zaļumus, tos smalki sagriežot.
***
Ūdenskliņģeri
Mīklu gatavo ar ieraugu.
Ūdeni vai pienu sasilda līdz +30-+35?C, pievieno pusi izsijātu miltu, atšķaidītu raugu un samaisa šķidru mīklu - ieraugu, pārkaisa to ar 0,5-1 cm biezu miltu kārtiņu, trauku pārsedz ar vāku vai tīru drānu un siltā vietā raudzē 1-1,5 stundas. Ieraugs ir uzrūdzis, ja tas palielinājies tilpumā divas reizes, virspusē redzamas plaisas un gāzes pūslīši, uzsitot ar roku, ieraugs saplok.
Uzrūgušam ieraugam pievieno atlikušos miltus (5-6% miltu atstāj mīklas izstrādājumu veidošanai ar ko nokaisīt dēlīti uz kura tiks virpinātas desiņas no kurām savīs kliņģeri), izšķīdinātu sāli, sviestu vai margarīnu, kas saputots ar cukuru un olām vai tikai ar olu dzeltenumiem, garšvielus un mīca, līdz mīkla kļūst viendabīga, atdalās no rokām un trauka malām. Mīklu nolīdzina, pārkaisa ar miltiem, traukam uzliek vāku vai drānu un siltā vietā raudzē 1,5--2 stundas. Rūgšanas laikā mīklu vienu vai divas reizes atspaida.
Uzrūgušu mīklu liek uz mīklas dēļa, saveļ, sadala gabaliņos (45--50g), izveido kliņģerus (saveļot desiņu no kuras veido kliņģera formu ar lielākiem vai mazākiem caurumiem) un uzraudzē (atstāj zem dvieļa "atpūsties").
Pēc tam kliņģerus liek verdošā ūdenī, kam pievienots sāls, un vāra, līdz tie paceļas ūdens virspusē. Tad izņem ar putu karoti no ūdens, liek uz ieziestas plāts, pārkaisa ar ķimenēm un cep cepeškrāsnī stiprā siltumā.
***
Auzu, rudzu, kviešu pārslu cepumi
Vajadzēs
300 g pārslu
180 g taukvielu (margarīnu vai sviestu)
100 g cukuru
3 olas
50 g miltu
½ tējk. vanilīna cukuru
Idejas garšas variācijām:
50 g žāvētu plūmju
30 g žāvētu zemeņu
30 g žāvētu rozīņu
30 g žāvētu aprikožu
30 g žāvētu ķiršu
20 g magoņu
20 g sezama sēkliņu
30 g saulespuķu sēkliņu
40 g kapāti lazdu riekstu
30 g ķirbju sēkliņu
Pusi no dotā auzu pārslu daudzuma apcep 80 g taukvielu un atdzesē. Cukuru saputo ar atlikušajām taukvielām, olu dzeltenumiem, vanilīnu. Pievieno miltus, apceptās un neapceptās pārslas, stingri saputotus olu baltumus. Labi samaisa. Sadala trīs daļās. Katrai daļai pievieno kādu piedevu no minētajām garšas variācijām, ja vajag - sasmalcinātu.
Ar tējkaroti liek uz pannas un cep 22-28 minūtes 170-180?C.
Ieteikumi
1. Ja grib trauslākus cepumus, uz pannas jāliek plānākas mīklas piciņas.
2. Cepot krāsnī, nevajadzētu lietot pannas ar caurumiņiem.
3. Auzu pārslas var aizstāt arī ar kviešu un rudzu pārslām. Tādā gadījumā ieteicams samazināt taukvielu daudzumu līdz 120-140g.
***
Smilšu cepumi
Vajadzēs
250 g miltu
100 g pūdercukura
150 g sviesta
1 olu
sāli
citrona miziņu
Samīca mīklu visiem minētajiem produktiem. Mīklu izveltnē 2-3 mm biezā plāksnē, un ar četrstūra vai apaļu veidnīti izspiež cepumus. Tos izcep zeltaini brūnus.
Ja pirmajā reizē gadās nevienādi cepumi (biezāki un plānāki), biežāk jāpakontrolē to gatavība, lai plānie nesadeg.