Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +6 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Nīcas centrā mājas bez ziediem jāpameklē

Nīcas pagasta centrā ir 16 daudzdzīvokļu māju, un tāda, pie kuras augtu tikai zālīte, jāmeklē īpaši - no visām pusēm Nīcā pretī nāk tik raibraibas puķu dobes, ka acis ņirb. "Vairāk sirdsdarba, mazāk pareizības," saka Nīcas pagasta komunālās saimniecības vadītāja Līga Roga. Puķu dobju kopēji ir mājas iedzīvotāji, un tā ir pašu izvēle - katrā mājā ir ļaudis, kuriem labās gribas netrūkst.

Pensionētā bērnudārza vadītāja Anna Mūrēna, kurai ziedi ir liels vaļasprieks, savu dobi Saules ielā 1 sāka veidot pēc tam, kad pie mājas bija jānocērt pārāk kuplie ceriņi, jo to saknes apdraudēja gāzes vadu, un palika tukša, neglīta vieta. Nu septiņos gados Annas dobe izpletusies un apmetusi līkumu ap māju.

Katram savs laiks


Tagad zem Annas logiem cauru gadu aug skujeņi, rozes, kazbārži un klinšrozītes. Kā augus iestādīt un grupēt, savulaik pamācījis pagasta dārznieks Sandijs Timbra. Sārti ziedošos rožu krūmus Anna saņēmusi dāvanā no meitas. Lielos akmeņus no Nīcas polderiem atvedis znots, Anna pati tos izvēlējusies. Košo mainīgumu dobei sagādā ziedi, kuri zied cits pēc cita, katrs savā gadalaikā.

Tulpes Anna stāda zemē ieraktās kastēs. Kad tās nozied, saimniece sīpolus ar visām kastēm izņem, pārved uz savu mazdārziņu, kur ierok zemē un ļauj nobriest, lai rudenī atkal stādītu pie mājas. Pašlaik te kuplo kannas, petūnijas un pelargonijas. Rudenī pienāks kārta miķelīšiem, kuru zaļpelēkais paklājs vēl slēpj pumpurus.

Kannas tiek pārzieminātas līdzīgi dālijām un februāra beigās ienestas istabā, kur tām ļauj dzīt asnus. Kad salnas beigušās, Anna tās stāda dobē. Samtenes, lauvmutītes, amaranti un kohijas mēdz izsēties pašas, un tām kopēja vai nu ļauj, vai neļauj palikt izvēlētajā vietā. Sēkliņas Anna nopērk vai ievāc rudenī, un stādi dobei lielākoties tiek audzēti dzīvoklī uz palodzes.

Visu nekad nenomīs


Nīcas māju priekšdārziņi tiekot saudzēti - reti gadās, kad kāds stāds nevērīgi nobradāts. Anna turas pie kāda dārznieka teiktā: "Visu nekad nenomīs!" Nīcenieki, kuru acu priekšā top Annas un citu kaimiņu koptās dobes, ir iecietīgi, nemēdz kritizēt gaumi vai darba paņēmienus, tieši pretēji, garām ejošo vārdi bieži uzmundrina. Annas dobei blakus ir 84 gadus vecās kaimiņienes Elzas Kupšes koptais dārziņš. Te lielākais krāšņums - lilijas - šovasar jau noziedējušas, patlaban ir saulaino rudbekiju kārta. Lai gan kopēja puķes aprūpē, balstīdamās uz divām kūjiņām, nav redzama pat ne sīkākā nezālīte. Dobei apkārt sētiņa.

No mājas uz māju


A.Mūrēna spriež, ka ziediem bagātās dobes pie daudzdzīvokļu mājām veidojušās centra apstādījumu iespaidā: "Ja redzi, ka cits izdara ko skaistu, pašam arī gribas." L.Roga piebilst, ka sava nozīme bijusi gan pašvaldības algotajam daiļdārzniekam, gan pagastā pirms diviem gadiem uzsāktajam māju sakoptības konkursam Mans nams, mana pils: "Cilvēki redzēja, ka viņu darbs tiek novērtēts." Pašvaldība atbalstot ierosmes - dod melnzemi, zāliena sēklu, un mājās veidojas dārzkopju domubiedru grupas.

Skolas ielas 4.nama sētniece Anna Pirktiņa stāsta, ka dobes pie mājām mēdz aprūpēt iedzīvotāji, kuriem tās ir zem logiem, bet par to, kā veidot šopavasar radīto dobi pagalma vidū, kaimiņi apspriedušies kopīgi, uzklausot pagasta dārznieces Ingas Šenfeldes ieteikumus. "Pasūtījām krokusiņus, ibēres. Es esmu uzņēmusies atbildību, bet nezāles izravē visi pa kārtai, kad ir laiks. Galvenokārt jau pensionāru darbs, bet bērnus arī iesaistām," stāsta A.Pirktiņa.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko