Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Rāmkalnos atklāj pieejamāko un jaudīgāko observatoriju Latvijā

Ja rīt starp pelēkiem mākoņiem manāt zilu debesu spraugas, dodieties uz atpūtas parku Rāmkalni netālu no Sēnītes! Uz necilu būdiņu ar koši baltu kupolu rodeļu trases vidū. Tā ir observatorija, kurā darbosies trīs teleskopi: viens gaišajā dienas laikā rādīs Sauli un tās uzliesmojumus, otrs līdz ar pirmo tumsu - Mēnesi, tālās planētas Marsu, Saturnu, un citas, trešais - kopskatu uz zvaigžņotajām debesīm.

"Kaut kas tāds Latvijā ir pirmoreiz," apgalvo Arnis Ginters, viens no idejas autoriem un uzņēmuma StarSpace vadītājs. Jā, observatorijas esot arī Baldonē un Latvijas Universitātē, taču tās galvenokārt paredzētas zinātniskiem mērķiem un nav pieejamas skatītājiem katru dienu. Turklāt Rāmkalnos viena apmeklējuma laikā varēšot redzēt vairākus objektus, jo teleskops ir kustīgs. Tā griešanās mehānisms starp statīvu un teleskopu balstīts uz saspiestu gaisu, nevis dilstošiem zobratiem. Pats teleskops Meade 16 atceļojis no Šveices, un tā diametrs ir 16 collas. Teleskopa snuķis ir pamatīgas autoriepas resnumā! To pacelt varot četri vīri. Savukārt kupols atbraucis ar kuģi no Austrālijas. Arnis ar pulti nodemonstrē, kā tas griežas ap savu asi.

Observatorijas izmaksas ir ap 80 000 latu. Lielākā daļa līdzekļu ir no ES fondiem, pārējais - no Rāmkalnu un pašu kabatas. Lai gan Latvijā zvaigžņu pētīšanai piemēroti esot vidēji trīs mēneši gadā, Arnis Ginters un Mārtiņš Eihvalds no Astronomijas attīstības fonda ir pārliecināti, ka observatorija atmaksāsies. Interese ir liela, tas pierādījies trīs gados, kad Mārtiņš ar savu izveidoto Astrocar - observatoriju uz riteņiem - braukājis pa Latvijas skolām un dažādiem pasākumumiem. Pārējā laikā Astrocar bāzējies Rāmkalnos un apmeklēts ļoti labi. Līdzko tas devies izbraukumos, cilvēki taujājuši, kad atkal būs pieejams. Tā nu izlemts par stacionāras observatorijas izveidi, Astrocar tikmēr ieņems Kanāriju salas, jo Mārtiņš no latviešiem jau noguris: "Nemitīgi neapmierināti! Kad parādu Saturnu, saka - krāpjat, tas ir diapozitīvs. Ja atmosfēra virmo un Saturns izplūdis - atkal slikti." Nākamo gadu ANO ir pasludinājis par astronomijas gadu, un observatorija tam gatavojas. Jau no rītdienas Rāmkalnos būs skatāmi Marsa gabaliņi un rokās varēs paturēt meteorītus. Tā kā skolās atsevišķi nemāca astronomiju, plānots uzbūvēt konferenču telpu un lasīt lekcijas, spēlēt interaktīvās spēles. Jo ne vella mēs nezinām par Saturna gredzenu! Par Mēness krāteriem un to, ka debesīs var saskatīt Gulbi, Suni un "W" burtu. Un pie Greizo Ratu roktura ar neapbruņotu aci redzam vienu mazu zvaigznīti, taču, ieskatoties teleskopā, izrādās, ka tur ir četras zvaigznes! Pirms došanās uz Rāmkalniem gan vēlams telefoniski noskaidrot, vai laika apstākļi piemēroti debesu pētīšanai.

"Ja nu pēkšņi debesis apmācas, apskatīsim tuvējo māju pagalmus. Tepat ir Gauja ar pludmali," nosmej Arnis.

*

Planētu vērošana

Rāmkalnos no 10.XII katru dienu plkst.9-22. Ieeja - Ls 2

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ziemassvētku dzērieni

Pagājušajā reizē stāstīju par populārāko Ziemassvētku sezonas dzērienu – karstvīnu –, taču Eiropas tautām ir vēl citi dzērieni. Dažas variācijas par karstvīna tēmu, citi – pilnīgi atšķirīgi dzērien...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko