Spiegu slepenie ieroči
Ne tikai bērni sajūsmā steigšus pielīp pie dažnedažādām ierīcēm Spiegu muzejā Tamperē, kuru somi dēvē par pirmo šāda veida muzeju pasaulē. Uzgriezt pareizo kodu, lai atvērtu seifu (viss, kas iekšā, būs tavs), runāt mikrofonā, kas pārveido tavu balsi līdz nepazīstami rupjai vai smalkai, rakstīt ar neredzamo tinti - tās ir pirmās slepenā aģenta iemaņas, kuras tur iespējams apgūt ikvienam. Džeimsa Bonda smalkās tehnikas un mistera Smārta telefonkurpju gan šeit nav, toties filmās redzētie spieķi un lietussargi, kuri īstajā mirklī pārtop par aukstajiem ieročiem, apskatāmi pilnībā.
"Gredzens ir mīlestības vai nāves simbols," ar slepeno aģentu terminoloģiju iepazīstina muzejs. Līdzās bīstamajam darbam īpaši pielāgotam apģērbam un ekipējumam tur izstādīta arī karte ar Otrajā pasaules karā izvietoto spiegu daudzumu dažādās valstīs katrai no karojošajām pusēm.
Daudzkrāsains trauslums
Izrāde aiz stikla priekškara. Jauna gaišmate no mīkstas stikla bumbas veido caurspīdīgas puķes. Vispirms uz gara dzelzs stieņa viņa uzkabina no krāsns izņemtu verdošu stikla masu. Tad ar lielu pincetes formas ierīci izvirpina zieda kātu un uz pāris sekundēm atkal ieliek krāsnī. Pēc tam galā palikušajam bumbulim viņa ar milzu pinceti vairākkārt iekniebj, izveidodama ziedlapiņas. Un tad, atverot atvilktni, aši ledusskapī iekšā.
Tā vien šķiet, ka tiem, kuri skolas laikā palaiduši garām visas ekskursijas, kas ietvēra izzinošo "kā top stikla vāzes", neilgā braucienā no Tamperes ir laba iespēja atgūt nokavēto Iittala glāžu centrā.
Daudzkrāsainais trauslums glāžu muzejā gan ir tikai ievads tur aplūkojamajiem slavenu somu dizaineru eksponātiem. Leģendārā Kaja Franka un slavenā Alvara Ālto darbi tur apskatāmi plašā klāstā.
Muzeja odziņa apbur
Aptuveni pēc pusotras stundas brauciena no Tamperes īsts atklājums izrādās miniatūrā pilsētiņa Manta, kurā ir tikai 6500 iedzīvotāju. Pieteikta Eiropas kultūras galvaspilsētas statusam, tā gan vēl nav guvusi panākumus, taču aktīva kultūras dzīve te kūsāt kūsā. Līdzās iespējai apmeklēt dažādus muzejus Mantā vasarā notiek vairāki mūzikas un mākslas festivāli.
"Jūs šeit meklējat darbu, vai ne?" tas ir pirmais, ko dzirdu, ieejam Mantas papīrfabrikas muzejā. "Kāda ir jūsu darba pieredze, un ko jūs šeit vēlētos darīt?" neatlaižas Misis Signe Storkas kundze, bordo kostīmiņā iestīvināta odziņa. Pēc pirmā izbīļa kļūst skaidrs, ka tā ir gide, kas ar pirmajiem soļiem muzejā cenšas radīt 1951.gada atmosfēru. Viņa uzrunā pamācošā, nedaudz valdonīgā britu akcentētā angļu valodā, šķelmīgi nopētīdama ikvienu potenciālo kompānijas "darbinieku".
S.Storka un papīrfabrikas muzejs aizrauj un apbur pilnībā. Moderno tehnoloģiju un oriģinālu ideju duelī pasniegtā informācija par Mantas iedzīvotāju dzīvi XX gadsimta vidū un pienākumiem papīrfabrikā līdzās kompānijas sekretāres S.Storkas koķetajām piezīmēm ir lielisks līdzeklis, kā ieinteresēt vēl un vēl. "Jūs daudz ceļojat? Jā, mans vīrs arī bieži ir ārzemēs, un no Dānijas viņš man atveda šo cepuri," uz savu galvassegu kādā brīdī norāda kundzīte. Turklāt, improvizētajā izrādē ar dažādiem jautājumiem iesaistīdama pārējos, viņa lieliski atraisa daudzus muzeja apmeklētājus. "Šodien kompānijas vadītājs nav uz vietas, tāpēc varu parādīt jums arī kabinetu. Es, protams, ceru, ka ar laiku direktora krēslā sēdēšu es," viņa neaizmirst piebilst nobeigumā.
Paslēpties romantikā
Šķērsojot Tamperes reģionu, milzīgas zaļojošo koku teritorijas, kuras vietumis nomaina klinšu sienas, brīžiem šķiet nomācošas. Tomēr pagājušā gadsimta sākuma ārzemju mākslinieku pārmetumu somiem - jūsu daba ir tik neglīta, ka to nav vērts pat gleznot, - gribas noraidīt arī man. Īpaši, ja mazliet mežonīgo plašumu vidū atklājas dzidru ezeru pērles, kuru pasniegšanā vietējie piestrādājuši.
Kā īpašu pārsteigumu, piemēram, Kannusniemi saunas īpašnieks, kas viesu namu izveidojis pie paša ezera, apmeklētājiem noorganizē kungu smokingā, kurš uz salas pasniedz glāzi šampanieša. Šķiet, ka pusmūža vīrietis šim pienākumam ir rūpīgi piemeklēts, jo viņa dabiskā matu krāsa neatšķiras no krekla baltuma. Tas tikai pastiprina romantiku, malkojot dzirkstošo šampanieti Somijas meža vidū (3 km attālumā no Mantas).
Nesteidzīga atpūta dabā
Tamperes reģionā auto rindas uz ceļiem ir ļoti retas. Somi stāsta, ka pie vainas nav augstās benzīna cenas, bet gan nelielais iedzīvotāju skaits uz salīdzinoši lielo ģeogrāfisko platību. Nakšņošanas iespējas tur ir daudzveidīgas, un tām raksturīga nedaudz provinciāla pieskaņa. Viesnīcas un kempingi, kuras ieskauj plaši lauki un pļavas ar dažādām aktīvās atpūtas iespējām, tur nav nekas neparasts. Šķiet, ka ģimenēm ar bērniem un cienījama vecuma cilvēkiem tā varētu būt īstā vieta, kur gūt mierīgu un laisku atpūtu pie dabas krūts. Lai makšķerētu kādā no Somijas ezeru tūkstošiem, gan jāiegādājas atļauja, kas nedēļā izmaksā aptuveni 12 eiro.
***
Tūrisma objekti
Spiegu muzejs
Ieejas biļete - 7 eiro
Iittala glāžu centrs
Ieejas biļete - 3 eiro
Papīrfabrikas muzejs Mantā
Ieejas biļete - 6 eiro, gids - 40 eiro stundā
Somu mākslas muzejs Mantā
Ieejas biļete - 6 eiro