Medicīnas sabiedrības "ARS" ginekoloģe Žanete Bīgestāne novērojusi, ka ekonomiskās nestabilitātes ietekmē ģimenes bērniņa ieņemšanu arvien vairāk pārdomā: "Salīdzinot ar 2007. un 2008. gadu, grūtnieču skaits ir būtiski samazinājies. 2010.gada janvārī Latvijā dzimuši 1580 bērni, un, kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, tas ir zemākais dzimstības rādītājs analogā periodā kopš 1999.gada. Turpretī vēlme izmantot dažādus kontracepcijas līdzekļus ir pieaugusi. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, par aptuveni 25% palielinājies to sieviešu skaits, kuras vizītes laikā interesējās par piemērotākajiem pretapaugļošanās līdzekļiem." Ž.Bīgestāne situāciju zināmā mērā saista ne vien ar ekonomisko krīzi, bet arī ar grūtnieču vecuma izmaiņām: "Pirms desmit gadiem bija vērojama tendence grūtniecībai noritēt aptuveni 20 – 25 gadu vecumā, bet patlaban šis vecums ir paaugstinājies – sievietes ģimenes pieaugumu plāno, sasniedzot 30 – 35 gadu vecumu. Manuprāt, iemesls tam ir plašā informācijas pieejamība par kontracepcijas līdzekļiem, kā arī jauno cilvēku vēlme vispirms nostabilizēties – pabeigt augstskolu, uzsākt karjeru, nostiprināties darba tirgū un tikai pēc tam veidot ģimeni un domāt par pēcnācējiem."
Diemžēl novērojumi liecina par kādu "modernu" negatīvo iezīmi, ar ko saskaras arvien vairāk jauno ģimeņu, kuras izlēmušas par labu bērniņam, – aizvien biežāk parādās grūtniecības pārtraukšanas draudi pirmajā trimestrī. "Tas ir laiks, kad sieviete vēl turpina strādāt, taču nereti darba apstākļi rada stresu un spriedzi, kas nelabvēlīgi ietekmē bērniņa attīstību un var izraisīt tā zaudēšanas draudus pirmajos trīs grūtniecības mēnešos," iemeslus skaidro Ž.Bīgestāne.
Vienlaikus ir vērojama arī pozitīva tendence – mākslīgi veikto abortu skaits Latvijā ar katru gadu samazinās: analizējot Centrālās statistikas pārvaldes apkopotos datus, novērojams, ka kopš deviņdesmito gadu sākuma abortu skaits ir samazinājies gandrīz četras reizes.
Tāpat dati apliecina, ka plaši pieejamā informācija par izsargāšanās iespējām ļauj ģimenēm plānot bērniņa ieņemšanu tajā laikā, kad topošie vecāki tam ir gan emocionāli, gan finansiāli gatavi. Taču ekonomiskā situācijā valstī rada pamatotas bažas, ka dzimstības rādītāji šajā un turpmākajos gados ievērojami kritīsies.