Vienu gadu ar trīs mēnešu pārtraukumu lietoju hormonālās pretapaugļošanās tabletes. To lietošanas laikā man parādījās izteikti tumša āda virs virslūpas, kas izskatās kā mazas ūsiņas. Mana ginekoloģe norādīja, ka šāda ādas pigmentācija varētu būt no hormonālajām tabletēm. Nu jau šīs tabletes četrus mēnešus vairs nelietoju, bet tumšā āda joprojām palikusi. Jo sevišķi tā izceļas pēc solārija apmeklējuma. Uz solāriju eju aptuveni reizi divās nedēļās. Gribēju vaicāt, cik ilgu laiku šāda tumša pigmentācija saglabāsies un vai tā tiešām varētu būt no pretapaugļošanās tabletēm? - Dienai raksta lasītāja Iveta. Uz šo jautājumu lūdzām atbildēt trīs ekspertēm.
*
Izzudīs pēc pusgada
Dace Matule, ginekoloģe un dzemdību speciāliste
Dažām sievietēm, lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes, var parādīties ādas pigmentācija. Šīs izmaiņas ādā saistītas ar hormonu ietekmi uz aknu darbību, kā arī melanīna sintēzes izmaiņām. Tas atsevišķām sievietēm ir vērojams gan grūtniecības laikā, gan lietojot hormonālo kontracepciju. Taču tas nebūt nenozīmē, ka šīm sievietēm ir slimas aknas. Ja šāda hiperpigmentācija vai citas izmaiņas ādā sievietei parādās, par to noteikti jāinformē ginekologs. Tām, kas lieto hormonālo kontracepciju, visticamāk, būs jāizvēlas cita metode. Pigmentācija izzudīs apmēram sešu mēnešu laikā pēc kontracepcijas tablešu lietošanas beigām. Līdzīgi pigmentācija izzūd arī pusgada laikā pēc dzemdībām. Kamēr vērojamas ādas izmaiņas, stingri iesaku atturēties no solārija apmeklējuma, kā arī ilglaicīgas sauļošanās dabīgajā saulē. Iesaku apmeklēt dermatologu. Lai mazinātu pigmentus, var palīdzēt ādas balinošie līdzekļi.
*
Individuāla reakcija
Inese Zalamane, ginekoloģe
Hiperpigmentācija ir tablešu un saules staru ietekmē radies defekts. Tā ir individuāla sievietes reakcija uz preparātu, kas nav sastopama bieži. Līdzīgas izmaiņas vērojamas arī grūtniecēm. Iemesls ir hormonu izmaiņas asinīs. Es ieteiktu neeksperimentēt ar hormonālajām tabletēm un izvēlēties citu kontracepcijas metodi. Ja tiešām ir vēlme apmeklēt solāriju, noteikti jālieto speciālie solārijam domātie aizsargkrēmi, bet es solārija apmeklējumu neieteiktu. Nevar nešauboties atbildēt, cik ilgi defekts saglabāsies. Pirmais nosacījums ir pārtraukt sauļošanos. Lai defekts būtu mazāk redzams, var izmantot balinošās sejas procedūras kosmētiskajā kabinetā. Viss atkarīgs no ādas īpatnībām, cik ātri tā atjaunojas. Ja kontraceptīvo tablešu lietošana tiks pārtraukta, iespējams turpmākā sauļošanās būs bez hiperpigmentācijas. Bet, ja problēma nav saistīta ar hormonu izmaiņām asinīs, sauļošanās bez aizsardzības krēma atkal radīs hiperpigmentāciju. Ja ilgākā laikā pigmentācija nemazinās un neizdodas no tās atbrīvoties, ieteiktu apmeklēt ādas ārstu. Uzmanīgai jābūt, arī ejot dabīgajā vasaras un pavasara saulē.
*
Citi ūsiņu iemesli
Ināra Stepanova, dermatoveneroloģe, kosmetoloģe
Virslūpa ir tipiska vieta hiperpigmentācijai, tādi ir arī vaigi, deniņi. Izmaiņas virslūpā bieži saistītas ar dzimumhormonu izmaiņām, ginekoloģiskām problēmām, menstruālā cikla traucējumiem. Pigmentācijas cēloņi var būt saistīti arī ar hormonu tabletēm, tāpēc svarīgi noskaidrot vai hormonu līmenis ir normas robežās. Pigmentācijas iemesls var būt arī ārēju faktoru iedarbība, piemēram, virslūpas vaksācija, lāzerprocedūras, kas kombinācijā ar sauli radīja pigmentus. Iespējams, ka solārijā āda iesauļojās nevienmērīgi un pastiprināta pigmentācija jau bija vērojama pirms tam. Iemesls var būt arī iekšķīgas saslimšanas, tad būs nepieciešami arī papildu izmeklējumi pie ģimenes ārsta. Jāatrod cēloņi, un jāsāk ārstēšana.
Hiperpigmentēto virslūpu ieteiktu aizsargāt no saules iedarbības, liekot virsū krēmu ar lielāko ultravioleto staru aizsardzības faktoru. Solārijs nebūtu ieteicams. Lai mazinātu pigmentu, ieteiktu balinošas procedūras - augļskābās procedūras, ķīmiskos pīlingus, lāzerprocedūras.