Lai zālienu ierīkotu pareizi, jānovērtē tā paredzamā slodze, jānoskaidro augsnes sastāvs un jāizvēlas piemērots sēklu veids, Dienai stāsta veikala K-rauta dārza ekspertes Ieva Jarčenko un Zanda Zavadska.
Jebkurā gadalaikā
Zālienu drīkst sēt jebkurā gadalaikā, ja vien zeme nav sasalusi. Zālienu veidi ir dažādi, tāpēc jānovērtē, kādu to vēlamies redzēt un cik daudz tas tiks noslogots. Veikalos nopērkams parastais zāliens, zāliens ar āboliņa piejaukumu un tikai āboliņa sēklas. Var iegādāties arī meža pļavas sēklas, izveidojot pie mājas puķu pilnu zālāju. Patlaban ir populāri ne tikai atjaunot pļavas, bet arī tās stādīt no jauna, it īpaši, ja nav laika biežai pļaušanai - margrietiņas un magones skaisti izskatās jebkurā ainavā, uzsver I.Jarčenko.
Unikāls ir sporta laukumu zāliens - jo vairāk to mīda, jo tas labāk aug. Ja sporta laukumā nav intensīva slodze, tas var saaugt tik biezs kā vate un pat salauzt pļaujmašīnu, brīdina I.Jarčenko. Arī kempingiem paredzētais zāliens ir ļoti izturīgs pret izmīdīšanu, piemērots smilšainām un nabadzīgām augsnēm.
Parka zāliens ir universāls, tas pacieš visu - mīdīšanu, vāļāšanos, sauli, ēnu, puķes, krūmus, dzīvniekus, utt. To var sēt arī zem kokiem. Vairāki ražotāji piedāvā speciālus zālienus, kas lieliski zaļo ēnainās vietās vai karstā saulē.
Āboliņš jāiegrožo
Ziedošam zālienam piemērots baltais āboliņš, tomēr jāņem vērā, ka tas ir ļoti agresīvs - līdzīgi astoņkājim, kas izpleš taustekļus, tas izlaiž savu sakņu sistēmu iespējami plašā laukumā. Z.Zavadska iesaka āboliņa zālienu ierobežot, ievietojot augsnes virskārtā gofrētas plastmasas lentas vai izrokot nelielus grāvīšus, citādi tas var izplesties arī puķu dobēs.
Var izmantot sēklu maisījumu, tomēr pašam maisīt sēklas ir riskanti - var iesēt par daudz baltā āboliņa, kas ar laiku pārņems visu platību. Dārzniece teic - arī tīrs āboliņa zāliens ir pēdām tīkams, baltie ziediņi rada dabiskuma un svaiguma sajūtu, tomēr tos bieži apciemojošās bites var sadzelt staigātājus. Pārmērīgu ziedēšanu gan var novērst ar iknedēļas pļaušanu, saglabājot biezo, zaļu lapu segu.
Toties pavasara ziedu - sniegpulkstenīšu, krokusu, vijolīšu, hiacinšu, saulstarīšu, tulpju, prīmulu, u.c. - daudzkrāsainās galviņas izdaiļos vāro zaļumu pēc ziemas pelēkuma. Šos ziedus var iestādīt un atstāt savā vaļā, tie ik gadu pārsteigs kopēju jaunā vietā un krāšņumā, bet "nenoēdīs" zālienu.
Zāle jāuzmundrina
Intensīvā saulē zālienā var izdegt plankumi, kurus var labot ar sēklu maisījumu "ātram remontam", iesaka I.Jarčenko. Vēl efektīvāka būs irdināšana un mēslošana. Ja zāliens izdedzis, visticamāk, vainojama augsne. Ievesta augsne var nākt no karjera apakšējiem slāņiem, kur zemē nav dzīvotspējīgu mikroorganismu, kas mīt virskārtā. Pie vainas var būt arī mājdzīvnieki - kaķi, suņi, kuri nerespektē jūsu zālienu, bet izmanto to par tualeti.
Zālienu vislabāk atdzīvināt ar aeratoru - adatainu vai asmeņiem klātu rulli, kas masē zāliena sakņu sistēmu un zemes virskārtu. Saknēm tiek piegādāts mitrums un skābeklis, noņemta sūna, kas zālienā ir parazīts. Cigarešu izsmēķus un dzīvnieku izkārnījumus ar aeratoru var savākt atsevišķā kastītē. Ar skābekli uzmundrinātam zālienam būs vieglāk zaļot arī zemē ar augstu gruntsūdeņu līmeni, kas šopavasar vērojams teju visā Latvijā vai sablīvētā augsnē. Pēc aerācijas zālienu ieteicams pacienāt ar minerālmēsliem.
Ja vienu gadu iesēj viena tipa sēklas un puse iznīkst, labāk ir ņemt tā paša ražotāja un tipa zāli, lai neveidojas dažādu krāsu laukumi, iesaka Z.Zavadska. Ja vēlaties ideālu zālienu, ieteicams saglabāt pirmo sēklu iepakojumu un turpmāk izmantot līdzīgu veidu, lai viena sētmale nav tumšāka, bet otra - gaišāka. Iespējams, kāds dārzkopis gan to var izmantot kā dizaina elementu.
Padomi
- Zālienu var sēt jebkurā gadalaikā
- Nenoslogots sporta laukuma zāliens saaugs biezs kā vate
- Universālākais un pacietīgākais ir parka zāliens
- Āboliņa zāliens jāpļauj bieži
- Ar lentām vai grāvīšiemJāierobežo āboliņa sakņu izplešanās
- Ar aeratoru jāmasē zāles saknes, jāpievada tām skābeklis un jāsavāc atkritumi
- Zāliena vienādai atjaunošanai jāsaglabā pirmo sēklu iepakojums