Savā pētījumā Hipstera efekts: Kad antikonformisti izskatās vienādi pētnieks ar sarežģītu formulu palīdzību izskaidrojis procesu, kā, pēc iespējas vairāk cenšoties "peldēt pret straumi" un izvairīties no masu produkcijas – vai tā būtu mūzikas gaume, kino vai šajā gadījumā apģērbs un modes tencences -, subkultūras pārstāvji galu galā panākuši tieši pretējo efektu, vēsta portāls Vocativ.
"Ja aplūkojam grupas, kur indivīdi ir savstarpējā kontaktā cits ar citu, bet nolemj "peldēt pret straumi" vairākumam, cenšoties atšķirties, viņi galu galā tāpat visi darīs vienu un to pašu," skaidro Tubuls, piebilstot – šai parādībai ir visai vienkāršs iemesls. Tas ir laiks, kas indivīdam jāpatērē, lai fiksētu citu izdarītās izvēles. "Tu nevari reālajā laikā zināt, ko citi cilvēki (šajā gadījumā vienas subkultūras pārstāvji) nolemj darīt vai vilkt mugurā. Tas prasa laiku," skaidro pētnieks.
Pieņemot, ka ar terminu "hipsters" raksturojam sava veida modes inovatoru – personu, kura ir informēta par kādu modes knifu vai ideju, kas līdz plašākam sabiedrības lokam nonāks vien pēc krietna laiciņa, Tubuls secina, ka patiesam hipsteram visu laiku tas vien būtu jādara, kā jāseko līdzi jaunākajiem trendiem, jāmeklē, kā izcelties ne tikai uz "pelēkās masas" fona, bet atšķirties arī no "atšķirīgajiem".
Tubuls piemin arī attāluma faktoru. "Ir viegli atšķirties no saviem istabas biedriem, jo tos tu redzi teju katru dienu. Tomēr, ja tu vēlies izcelties lielākas kopienas vidū, starp cilvēkiem, kurus tu nepazīsti, tas jau būs krietni grūtāk. Ir ļoti liela iespēja, ka arī viņiem būs tādas pašas idejas kā tev. Beigās jūs izskatīsieties tikpat vienādi kā katoļu skolas audzēkņi," par bārdaiņiem flaneļa kreklos un šauros džinsos, kas nu jau labu laiku ir meinstrīma modes tendence tā dēvēto hipsteru vidū, saka Tubuls.
"Galu galā var secināt, ka patiess hipsters ir tikpat iespējama parādība kā vienradzis," rezumē pētnieks.