-
Gazprom panākumi, tālāk nostiprinot Eiropas atkarību no Krievijas gāzes: "politekonomiskā" gāzes piegādes pārtraukšana Ukrainai janvārī, progress Baltijas jūras gāzesvada celtniecībā par spīti Centrāleiropas valstu neapmierinātībai, milzu kontrakti ar Rietumeiropas gāzes kompānijām un smagās "politekonomiskās" sarunas ar Gruziju, Azerbaidžānu un pat Baltkrieviju gada nogalē. Par spīti eiropiešu savstarpējiem uzsaukumiem mazināt šo atkarību, īstenot kopīgu ārējo enerģētikas politiku un vienotu nostāju iepretim arvien autoritārākajam Putina režīmam, Eiropas enerģētikas giganti intereses arvien ciešāk pin Krievijas un Eiropas atkarības saites. Šī pieaugošā atkarība neizbēgami izraisīs arī politiskas un drošības sekas.
-
Eiropas Savienības nākotnes robežu "iesaldēšana": daļēji pārtrauktas iestāšanās sarunas ar Turciju un izbeigta diskusija par tālāku paplašināšanu. Turcijas un ES savstarpējo simpātiju zudumam ir dažādi iemesli, tomēr kopumā tas vairo risku stratēģiski "pazaudēt" vienu modernu un demokrātisku, savu Eiropas izvēli jau sen izdarījušu islama kultūras nāciju. Turcijas pievēršanās citām aliansēm reģionā nozīmētu garām palaistu iespēju nostiprināt Eiropas Savienību, tās drošību un globālo konkurētspēju.
Izskatās, ka jelkādas diskusijas par tālāku ES paplašināšanu varēs atsākties tikai tad, kad Eiropas politiskie līderi, pielietojot introspekcijas metodi, būs spējuši atrast veidu, kā reanimēt vai aizstāt līdz galam nepiedzimušo ES konstitūciju.
- "Ne-uzvaras" Vidējos Austrumos: ASV ne-uzvara Irākā, Izraēlas ne-uzvara Libānā, NATO ne-uzvara Afganistānā, ANO mazspēja Irānas jautājumā. Liberāli demokrātisko vērtību pasaules lielākais stratēģiskais izaicinājums tuvākajās desmitgadēs ir "ekstrēmisma loks" no Ziemeļāfrikas līdz Rietumķīnai. Rietumu militāra gatavība šim izaicinājumam ir absolūti nepieciešama, uzvara militāriem līdzekļiem - neiespējama, bet idejas un vērtības, labklājības un sabiedrības modelis pagaidām nav iekarojuši šo sabiedrību prātus un sirdis. Mērenu un modernizējošu tendenču nostiprināšana šajā reģionā prasīs daudzus gadus un gudru (ne tikai muskuļotu) politiku.
Eiropai ārpolitiski šis nav bijis izcili veiksmīgs gads. Pasaule ap mums kļūst ātrāka un bagātāka, bet arī nestabilāka un nedrošāka, bet kopīgās rīcības izdodas lēni. Demokrātijas nesteidzas...