Tā, piemēram, LETA vakar ziņoja, ka Krimnāllikums grozīts, lai nosacītu, ka "apzināti nepatiesu ziņu izplatīšana par Latvijas finanšu sistēmas stāvokli ir kriminālsodāma rīcība." Neģēļus, kuri tā rīkosies, varēs sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pat diviem gadiem, ar arestu, ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz pat 80 minimālajām mēnešalgām. Ja tas notiks atkārtoti, sods dubultosies, ja tas tiks darīts mantkārīgos nolūkos, tad jau cilvēks cietumā varētu nonākt pat uz sešiem gadiem un arī zaudēt tiesības, nodarboties ar uzņēmējdarbību.
Tas nu gan ir interesanti. Prātā nāk nesenais gadījums, kurā kāds palaida baumas par lata devalvāciju. Puslīdz histēriskā reakcija no valdošo amatpersonu puses bija visnotaļ dīvaina, ja ņem vērā to, ka latu devalvēt var tikai centrālā banka, un tās vadība negurstoši stāsta visiem, kas pagadās pa ceļam, ka tādu plānu nav, jo lata devalvācija nevis risinātu, bet gan palielinātu dažādas problēmas. Drošības policija ar laiku konstatēja, ka attiecīgā persona ir "rīkojusies spontāni, neplānoti, atrazdamies alkohola reibumā," tā ziņo LETA. Citiem vārdiem sakot, džeks pielējās un palaida pīli par Latvijas valūtu. Jāsaka, tas acīmredzot ir bijis ļoti intelektuāls cilvēks, jo reti gadās redzēt piedzērušos cilvēku, kuram vispirms nāk prātā šādi jautājumi.
Taču būtība te, protams, ir cita. Latvijas tiesu prakse uzskatāmi rāda, ka tiesnešiem ir ļoti grūti noteikt, kad cilvēks kaut ko ir pateicis apzināti vai neapzināti. Visbiežāk tas redzams tajos gadījumos, kad tiek tiesāti ļaudis par it kā rasu vai cita veida naida kurināšanu. Tad sākas garas lingvistiskas ekspertīzes par to, vai pateiktie vai drukātie vārdi patiešām ir naidu kurinoši u.tml. Vēl vairāk, ko darīt tiem cilvēkiem, kuri par "Latvijas finanšu sistēmas stāvokli" domā un raksta diendienā, piemēram, tie ir kolēģi laikrakstā Dienas Bizness. Ja pirmdien rakstītais piektdien izrādīsies nepatiess, vai sekos tiesu darbi? Vai pirmdien rakstot prognozes par "finanšu sistēmas stāvokli" var garantēt, ka prognozes izrādīsies precīzas?
Nu, nē. Marinēt Ģenerāprokuratūras paģērētos Kriminālprocesa likuma grozījumus deputāti var mēnešiem ilgi. Pieņemt būtībā nejēdzīgus Krimināllikuma grozījumus -- to var fiksāk.
Jauku visiem dienu!