Ar pirmo ziņojumu pēc gada darba uzstājas ES Augstā pārstāve ārpolitikas un drošības politikas jautājumos Katrīna Eštone (Catherine Ashton), kura šobrīd vada arī ES diplomātisko dienestu. Īpašu uzmanību gribu pievērst diviem viņas ziņojuma punktiem.
Pirmkārt, par ES attiecībām ar ASV. Šobrīd ASV pievērš mazāku uzmanību ES, tā vairs nav ASV galvenā stratēģiskā prioritāte – vairāk ASV skatās uz Irāku, Afganistānu un Ķīnu. ES iekšējās domstarpības un neefektivitāte neļauj tai ietekmēt ASV.
Otrkārt, to pašu iemeslu dēļ – nespējot koordinēt dalībvalstis, ES zaudē iespēju ietekmēt arī Krieviju.
Tas nav nekas jauns - bet šoreiz to saka jau ES galvenā ārpolitikas vadītāja, kura iecelta augstā amatā pēc ES Lisabonas līguma (kas stājās spēkā pirms gada). Tātad - iespējams, kaut kas beidzot „varētu izkustēties no vietas”. Galu galā, likmes ir augstas. Pasaules lietu kārtība mainās, Ķīna atgūst savas lielvaras statusu, ko tā zaudēja pirms 200 gadiem, Indija jau ir ceturtā lielākā ekonomika un Japāna atdevusi savu vietu Ķīnai kā otra lielākā ekonomika pasaulē. To visu paredzēja ASV pētnieki 2003. g. ES un ASV pētniecību institūtu konferences laikā Vašingtonā, kurā piedalījos kā Latvijas Ārpolitikas direktors. Starp citu, neilgi pēc tam ASV nodibināja stratēģiskas attiecības ar Indiju, un jau vairākus gadus ASV ar Indiju - vairāk nekā ar jebkuru citu valsti – veic kopējas kara flotes apmācības Indijas okeānā. Pēdējais laiks arī Eiropas Savienībai „savākties kopā”. Galu galā, tai ir 500 miljonu iedzīvotāju un lielākais tirdzniecības spēks pasaulē.