Šādu jautājumu uzdevu pirms dažām dienām, moderējot Filozofijas atbalsta fonda rīkotu diskusiju „Krīzes zīmolā”, kurā organizatori bija aicinājuši piedalīties vairākus filozofu absolventus, tagad profesorus dažādās augstskolās – Robertu Ķīli, Juri Rozenvaldu, Baibu Šavriņu, Nikolaju Baranovski, kā arī divus šobrīd valdošās partijas Jaunais Laiks politiķus – ekonomikas ministru Arti Kamparu un Edgaru Jaunupu.
Lūk, šāds sanāca pozitīvo ieguvumu saraksts*:
1.Pieaug sabiedrības gatavība pašorganizēties un apziņa, ka pilsoņiem ir jāņem atpakaļ vara, kas nodota neefektīvajai pārvaldei. Apliecinājums tam ir sabiedriskās domas aptauja, kurā pieaudzis to cilvēku skaits, kas paši gatavi uzņemties atbildību par sevi – septembrī tā domāja 39%, martā jau 49% aptaujāto (attiecīgi 46% septembrī un 42% martā uzskatīja, ka atbildīgai jābūt valstij).
2. Piebremzējas mežonīgā sacensība par sava statusa apliecināšanu, izmantojot patēriņa lietas.
3. Šis ir eksperimentu un brīvības laiks, jo neviens nevar pateikt, kā ir pareizi, turklāt neveiksme nav nekāds ārkārtējs izņēmums vai negods.
4. Demokrātijas procesa kroplības ir kļuvušas uzskatāmas un rodas iespēja diskutēt par sabiedrības pārvaldes procesa kvalitāti, tajā skaitā vēlēšanu sistēmu un valsts regulējošo lomu tautsaimniecībā – pretstatā līdzšinējai „čomu ekonomikai”.
5. Sabiedrības apziņā vājinās līdz šim par tabu uzskatītie politiskie dalījumi, tajā skaitā etniskie.
6. Pieaug iespējas iesaistīties politikas procesā ar savām idejām, jo partijas kļūst atvērtākas.
7. Politikas procesā malā jāatvirzās margināliem etniskiem jautājumiem un varā jāienāk arī krievvalodīgo vēlētāju pārstāvjiem.
8. Krīze liek ikvienam kļūt efektīvākam un „liesākam”.
9. Krīze piespiež domāt un tās efekts būs līdzsvara atgūšana deformētajā ekonomikā.
10. Cilvēki beidzot ir laimīgi par to, kas viņiem ir, piemēram, savu darbu. Pat ja nabadzīgi, toties laimīgi.
Kādas ir jūsu idejas?
*Atziņu autori R.Ķīlis (1.-3.), J.Rozenvalds (4.,5.), A.Kampars (6), E.Jaunups (7.-8.), B.Šavriņa (9), diskusijas dalībnieks auditorijā (10.).