Es minēšu galvenos soļus, kas šiem politiķiem ir jāsper, lai Rīga Latviju celtu, nevis vilktu dziļāk dzelmē.
Pirmkārt, domes vadībai lēmumu pieņemšanā maksimāli plaši jāiesaista domes deputātu, sociālo partneru, ekspertu loks, kā arī aktīvā pilsoniskā sabiedrība. Ir jāpublisko e-portfelis, domes komiteju un komisiju darba kārtības un protokoli, ziņas par konkursiem u.tml. Tātad atklātība un atvērtība. Domes darbam jābalstās arī tādās vērtībās kā birokrātijas ātrspēja, sociālais atbildīgums un zināšanas, jo cilvēks ir pirmajā vietā.
Minētajiem principiem ir jāsekmē vairāku neatliekamu darbu sekmīga izpilde:
2009.gada Rīgas pilsētas budžeta grozījumi tālredzīgi jāveido nākamajam pusotram gadam, izstrādājot vienlaikus arī 2010.gada budžetu. Par tā prioritātēm nosakāmas sociālās lietas, izglītība un birokrātijas samazināšana. Finansējums sociālajai jomai saglabājams līdzšinējā apmērā, ņemot vērā potenciālo spriedzi, savukārt izglītībā konsekventi jāievieš princips „nauda seko bērnam”, sākot ar pirmsskolas izglītības iestādēm. Obligāti saglabājamas piemaksas pedagogiem un budžetā ietverams risinājums bērnudārzu rindu samazināšanai par 30% 2009./10.gada laikā, kā finansējuma avotu nosakot no birokrātijas optimizēšanas iegūtos līdzekļus.
Administratīvais aparāts Rīgas pilsētā jāsamazina par 40%. Tas iespējams, likvidējot Rīgas brīvostas valdi, priekšpilsētu izpilddirekcijas, Tūrisma attīstības centru (funkciju un finansējumu nododot nevalstiskajam sektoram), Sabiedrisko attiecību un Ārlietu nodaļas, pilsētas izpilddirektora vietnieka amatu, saglabājot vienu Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka amatu, vienlaikus nosakot, ka tam jāpilda arī kādas komitejas priekšsēdētāja amats, kā arī apvienojot Bērnu tiesību aizsardzības centru ar Rīgas bāriņtiesu. Centralizējot publiskos iepirkumus.
Izpildvaras nodalīšana no lēmējvaras, nododot administratīvos jautājumus izpildvaras pārziņā, bet politiskajā līmenī atstājot stratēģiskos jautājumus:
- izpilddirektors kā domes administratīvais menedžeris, kam pakļauta visa tās administrācija (t.sk. departamenti un pārvaldes) un kurš vienlaikus ir arī visu domes uzņēmumu kapitāldaļu turētājs;
- izpilddirektors un departamentu vadītāji amatos ieceļami tikai konkursa kārtīgā, kā obligātu prasību pretendentiem nosakot augstāko izglītību.
Ja jaunās domes vadības prioritātes un pirmie darbi atbildīs iepriekš minētajam, tad iespēja būs izmantota.