Hamburga pašlaik iepriecina modernās mākslas mīļotājus ar vērienīgu amerikāņu gleznotāja Marka Rotko retrospekciju. Mākslinieks dzimis 1903.gadā Daugavpilī un jau agrā bērnībā ar savu ģimeni izceļojis uz Amerikas Savienotajām Valstīm. Šeit viņš kļūst par vienu no slavenākajiem tā saucamā abstraktā ekspresionisma pārstāvjiem. Kā vērtības mākslas vēsturē iegājuši jo īpaši pēc Otrā pasaules kara tapušie lielformāta darbi, kas balstās uz tīru krāsu. Šajos darbos, teikts Hamburgas izstādes aprakstā, Marks Rotko, tiecoties pēc augstas emocionālas intensitātes, paļāvies tikai un vienīgi uz krāsu izteiksmes spēku, atsakoties no jelkādiem naratīviem vai figuratīviem elementiem.
Pats mākslinieks savulaik noraidīja domu, ka viņš esot abstrakcionists, viņa uzmanību nesaistot krāsu vai formu attiecības: "Mani interesē vienīgi cilvēciskās emocijas, traģēdija, ekstāze, liktenis. Fakts, ka skatītāji, vērojot manus darbus, izplūst asarās, liecina par to, ka es spēju šīs jūtas izraisīt (..) Cilvēki, kas pie manām gleznām raud, izjūt to pašu reliģiozo pārdzīvojumu, ko es gleznojot".
Hamburgas skate savedusi kopā vairāk nekā 70 gleznu un ap 40 zīmējumu ne tikai no "krāsu laukumu" perioda (kura atsevišķi darbi nesenās izsolēs pārdoti par vairākiem desmitiem miljonu dolāru katrs), bet arī no citiem nozīmīgiem viņa radošās karjeras posmiem (piemēram, 1938.gadā tapusī starp reālismu un ekspresionismu ievietojamā glezna Ieeja metro).
Izstādes kuratoriem ar eksponātiem izdevies ieskicēt M.Rotko mākslas augsni — vācu gleznotāja Kaspara Dāvida Frīdriha (1774—1840) kāpināto romantismu un franču mākslinieka Pjēra Bonāra (1867—1947) Vidusjūras saules caurstrāvotos krāsu eksperimentus.
Rotko mūža pavediens aprāvās 1970.gadā Ņujorkā, kad mākslinieks izdarīja pašnāvību savā darbnīcā. Tomēr saite starp viņa ģimeni un dzimteni nav pārtrūkusi, Rotko bērni Keita un Kristofers ieguldījuši līdzekļus Daugavpils sinagogas rekonstrukcijā.
Jūlija beigās un desmit nedēļas pēc atklāšanas Hamburgas izstāde varēja sveikt jau 100 000. apmeklētāju, lielās atsaucības dēļ tā pagarināta par trim nedēļām — līdz 14.septembrim.
Papildu informācija: http://www.hamburgerkunsthalle.de/archiv/seiten/rothko.html