VKKF noslēgušies pirmie projektu konkursi krīzes apstākļos
Visu nozaru projektu konkursos VKKF eksperti sadalījuši Ls 790 756 vairāk nekā 500 projektiem. Kā ierasts, pieprasītā finansējuma summa krietni pārsniedza fonda finansiālās iespējas — iesniegto 967 kultūras projektu vērtība naudas izteiksmē bija Ls 2 472 794. Manāms, ka proporcionāli daudziem projektiem šoreiz piešķirtas nelielas summas — lielākie piešķīrumi tikuši kultūras periodikas izdevumiem un festivāliem ar jau iedibinātām tradīcijām, respektīvi, lielajiem projektiem, kuru realizēšana piesaistīta konkrētam laika posmam un tieši atkarīga no VKKF piešķīrumu apjoma, bet mazākiem projektiem (tādu ir vairākums) atbalsts svārstās dažu simtu līdz dažu tūkstošu latu robežās. Ls 20 000 un Ls 100 — lielākais un mazākais piešķīruma apjoms.
Pēdējo mēnešu diskusijās par finansējuma samazinājumu VKKF un īpaši pašlaik — valsts budžeta radikāla samazinājuma priekšvakarā — daudz ticis runāts par nepieciešamību saglabāt fonda finansējumu, jo VKKF būtībā ir vienīgais rīks, kas nodrošina kultūras procesa nepārtrauktību. Spriežot pēc konkursa rezultātiem, eksperti to paturējuši prātā, naudu dalot. Atbalstīti gan tulkojumi (gan ārzemju autoru darbi latviešu valodā, gan latviešu laikmetīgā un klasiskā literatūra svešvalodās), taps jauni dzejas un prozas darbi, tiks turpināti iesāktie kopotu rakstu izdevumi, taps pētījumi nozarēs utt. Atbalstīti arī vairāki lasīšanu un profesionālās rakstniecības attīstību veicinoši projekti — finansējumu saņēmusi gan programma Baltā Vilka grāmatas, gan vairāki jauno autoru semināri un meistardarbnīcas. Par spīti iepriekš izskanējušām bažām, kaut simboliski atbalstīti mākslinieku mācību projekti. Nauda piešķirta arī nozaru skašu noslēguma pasākumiem — tiks rīkota Spēlmaņu nakts, nodrošināta Lielā Kristapa žūrijas darba samaksa. Atbalstīts skaitliski daudz dokumentālo filmu projektu, kā arī restaurācijas projekti. Atbalstīto projektu sarakstos manāmi arī jau praktiski realizēti projekti, tātad nauda kultūras procesam tikusi piešķirta arī post factum, cenšoties aizlāpīt nenotikušā konkursa izrautos caurumus Latvijas mākslas dzīvē. Ar atbalstīto projektu pilnu sarakstu un piešķirtajām summām iespējams iepazīties VKKF mājaslapā.
Ar cerību, ka pēc budžeta pārskatīšanas VKKF finansiālā situācija būtiski nepasliktināsies, fonds atgādina — līdz 8.maija plkst.12 Vīlandes ielā tiek pieņemti projekti mērķprogrammu konkursiem. Par to, kā jau gada sākumā fondam ievērojami samazinātais finansējums varētu mainīties tuvākajā laikā, skaidrības gan nav. E.Vērpe norāda, ka 15% no otrajā ceturksnī paredzētā finansējuma jau patlaban pārbīdīti uz gada beigām un "katrs saprot, ko tas nozīmē".
***
Dāsnāk atbalstītie
Žurnāls Dizaina Studija. 2009. Nr.20—22. Ls 20 000
Žurnāls Foto Kvartāls. 2009.gada nr.4.—6. Ls 18 754
Starptautiskais jauno mediju kultūras festivāls Māksla + Komunikācijas: enerģija. RIXC. Ls 14 000
Starptautiskais kinoaktieru festivāls Baltijas Pērle. Ls 12 000
Žurnāls Māksla Plus. 2009.g. Ls 9000
Studijas bibliotēka. Zanes Mantules Performance Latvijā un Margaritas Ziedas Monika Pormale. Neputns. Ls 8000
Daugavpils Dinaburgas cietokšņa Nikolaja vārtu un tilta restaurācijas tehniskā projekta izstrāde. Daugavpils pilsētas dome. Ls 7900
Laikmetīgās mākslas projekts Survival Kit. LMC. Ls 7500
Laikraksts Kultūras Forums. 2009.g. Ls 7120
Izstāde Un citi… Neoficiālās mākslas parādības Latvijā 20.gs. 60.—80.gadi. Laikmetīgās mākslas centrs. Ls 6554
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.