Iestudējuma dramaturgi ir Rasa Bugavičute un Edgars Niklasons, Dienas portālam pavēstīja Latvijas Nacionālā teātra mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Rimšēviča.
Režisors E. Seņkovs par izrādi stāsta: „Izrāde būs kā izziņas materiāls par to, kā top izrāde, kā notiek aktiera pārtapšana par tēlu un, protams, ne tikai par to. Mēģinām domāt par to, kur ir katra cilvēka pasaules gals? Spēlējāmies ar teatrālām klišejām, ar dramaturģiskām klišejām. Izrāde ir domāta visiem tiem, kam interesē teātris neatkarīgi no vecuma.”
Izrādē piedalās aktieris Normunds Laizāns. „Izrādes tapšanas procesā vispirms tika radīts videomateriāls par to, kā veidojas aktieru tēli un to savstarpējās attiecības. Tas bija interesants meklējumu process. Šis videomateriāls tiek izmantots izrādē, tā ir realitāte, kas bija tajā laikā un dokumentē procesu. Vēl izrādē ir skatuve ar savu realitāti un aizskatuve - ar savējo,” stāsta N. Laizāns.
Jānis Vimba atzīst, ka šī izrāde ir viņam jauns, vēl nebijis darba process. „Vispirms tika radīti aktieru tēli, kuri pēc tam - šie izdomātie aktieri - iestudē etīdes. Kad mēs skatāmies uz sevi no malas, visvieglāk ir radīt klišejas, bet reāli nospēlēt ir grūti. Tāpat kā vieglāk ir nospēlēt to, kas nesanāk, nekā to, kas sanāk. Interesanti, ka man bija vieglāk spēlēt etīdes kā izdomātajam aktierim, ne Jānim Vimbam. Kāpēc? Atbildi var atrast izrādē,” uzsver aktieris.
Ģirts Luiziniks atzīst: „Kameras priekšā bija interesanti mēģināt. Režisors mūs brīdināja, ka mēģinājumus filmēs. No sākuma kameru manījām, bet ar laiku to vairs neuztvērām kā svešķermeni savā vidē. Mans tēls un es - mēs nonācām pie secinājuma, ka īstais pasaules gals ir nāve. Pārējie šķietamie pasaules gali ir tikai daļa no mūsu ikdienas.”
Seši absolūti atšķirīgi un savstarpēji sveši aktieri ir izturējuši konkursu, lai piedalītos eksperimentālā projektā, par kuru zināms tikai tā nosaukums - Gals. Aktieri ir iesaistījušies visa radīšanā, lai tā vai citādāk pierādītu savu vajadzību teātrī, tāpēc sadzīviskas ainas par cilvēka iekšējās pasaules galiem tie izspēlē, izliekot lomās sevi visu. Taču režisora plāns attiecībā uz projekta gala rezultātu nav tik viennozīmīgs. Izrādes mēģinājumu process tiek filmēts, neļaujot aktieriem paslēpties aiz lomu un dzeltenās preses uzliktajām maskām. Kas nu ir interesantāks - darbs, kuru aktieri rada skatuvei, vai viņi paši? Režisors rotaļājas ar šīm realitātēm - skatuve, aizskatuve un dzīve, jo, galu galā, tieši savstarpējās attiecības un ikdiena ir tie lielumi, kuros slēpjas mūsu emociju esence. Tur arī rodas ārēji smieklīgas ikdienas situācijas, kas nereti sevī slēpj mūsu iekšējās pasaules galus, kurus mēdzam uztvert nevajadzīgi smagi, sabiezinot krāsas. Viss taču nebūt nav tik slikti, jo katrs gals ir kaut kā jauna sākums.
Lomās - Ināra Slucka, Normunds Laizāns, Ģirts Liuziniks, Jānis Vimba, Anete Saulīte, Jurijs Djakonovs. Četri no šiem aktieriem – I. Slucka, N. Laizāns, Ģ. Liuiziniks un J. Djakonovs - ir Spēlmaņu nakts 2010./ 2011. gada nominanti.
Izrādes režisora asistents ir Dmitrijs Petrenko, scenogrāfs Reinis Dzudzilo, kostīmu māksliniece Krista Dzudzilo.
Tuvākās izrādes gaidāmas 17. un 20. novembrī.