Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Čakša: Primārās aprūpes pieejamība ir atjaunojusies; praksē vidēji uzņem ap 19 pacientiem

Primārās aprūpes pieejamība valstī ir atjaunojusies, un ģimenes ārsta praksē vidēji tiek uzņemti apmēram 19 pacienti, šodien preses konferencē par rīcību saistībā ar primārās veselības aprūpes nodrošināšanu teica veselības ministre Anda Čakša.

Ministri joprojām satrauc Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) aicinājums ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un sistēmu nelietot, jo tas esot nopietns gājiens pret pacientiem. Šāds aicinājums esot destruktīvs, un neveicina konstruktīvu sadarbību, piepilda ministre.

Tāpat viņa norādīja, ka nākamnedēļ, 27.jūlijā, plkst.13 Veselības ministrija (VM) aicina ģimenes ārstus uz sarunu par nozares problēmjautājumiem, tostarp par birokrātijas mazināšanu, kvalitātes kritērijiem, kapitācijas naudas modeļa uzlabošanu, kā arī, protams, par papildus finansējumu veselības aprūpei.

Čakša norādīja, ka uz visiem ģimenes ārstiem attiecas jau iepriekš ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju (LLĢĀA) parakstītā vienošanās, tāpat piedāvājums par 150 eiro palielināt kapitācijas naudu joprojām esot spēkā.

Savukārt ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Daina Mūrmane-Umbraško norādīja, ka kopš 3.jūlija, kad sākās ģimenes ārstu streiks, laiks aizvadīts samērā mierīgi, jo neviena ārstniecība iestāde nav ziņojusi par grūtībām, ar kurām nevarētu tikt galā.

Mūrmane-Umbraško atzīmēja, ka ģimenes ārstu streika laikā pie citiem mediķiem vērsušies apmēram 4600 pacienti, kuriem palīdzības saņemšanai būtu bijis jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. Skaits neesot bijis liels, tāpēc arī tas lielus sarežģījumu neradīja.

Arī ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim pieauga zvanu skaits, tomēr apmērs neradīja pārslodzi un tas spēja tikt galā ar pacientu zvaniem, skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Pēc viņas paustā, tāpat saņemta virkne sūdzību par to, ka ģimenes ārstu praksēs valsts apmaksātie pakalpojumi tiek sniegti par maksu, kaut arī to ārsti nedrīkst darīt. VM aicina iedzīvotājus vērsties Veselības inspekcijā (VI) un ziņot par šādiem gadījumiem.

Mūrmane-Umbraško informēja, ka iedzīvotāju sūdzību dēļ VM lūdza VI "iegriezties praksēs". Kopš streika sākšanās VI devusies uz 178 ģimenes ārstu praksēs, lai apzinātu situāciju. 37 no šiem ģimenes ārstiem piedalās streikā, 23 - piedalās streikā, bet turpina sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus, savukārt 118 ģimenes ārsti strādā un nodrošina iedzīvotājiem veselības aprūpi.

VM pārstāve arī uzsvēra, ka VI pārbaudes nav vēršanās pret ārstiem, bet gan veids, kā pārliecināties, pa praksēs, par kurām VM nebija informācijas, primārā aprūpe darbojas.

Pagaidām VM izstrādātā sistēma streika laikā strādā un iedzīvotājiem pakalpojumus var saņemt, kur viņiem tas ir vistuvāk un vislabāk, tomēr jāturpina ar ģimenes ārstiem meklēt risinājumu, lai primārā veselības aprūpe varētu atgriezties "normālā ritmā", skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Kā ziņots, ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par "modificētu" streiku - tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse, aģentūru LETA informēja LĢĀA.

Izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide vakar paziņoja, ka neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LETA jau ziņoja, ka, turpinoties valdības sarunām par ģimenes ārstu prasībām primārās veselības aprūpes jomā, vakar LĢĀA tika nosūtīts valdības vienošanās gala piedāvājums, aicinot par to vienoties rītdien ar Ministru prezidentu un veselības ministri.

Veselības ministrijā skaidroja, ka vienošanās projekts paredz, ka Kučinskis un Čakša apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" definētajam.

Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi un maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.

Tāpat tika piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017.gada 15.septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (e-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar e-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts e-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.

Vienošanās arī paredzētu līdz 2018.gada 1.janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.

Piekrītot iepriekšminētajam piedāvājumam, LĢĀA būtu jāapņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgto līgumu izpildi, tostarp, ģimenes ārstu pieslēgšanos e-veselības sistēmai līdz 2017.gada 1.septembrim.

Top komentāri

Anda
A
Gribu ātrāk dekrētā. Lūdzu, neatturiet mani !
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas