Spriežot pēc politiķu izteikumiem, koalīciju varētu veidot A/P/P ar 18 deputātiem, Jaunā Vienotība (JV) ar 10, Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK (NA) un Latvijas Reģionu apvienība (LRA) ar septiņiem un Jaunā konservatīvā partija (JKP) ar četriem deputātiem, opozīcijā atstājot iepriekšējā sasaukuma koalīcijas partneres Saskaņu un Gods kalpot Rīgai un Latvijas Krievu savienību, kas četru deputātu sastāvā atgriezīsies Rīgas domē pēc ilgāka pārtraukuma.
Ne gluži tie paši
Politologs Juris Rozenvalds gan iebilst pret Dienas apgalvojumu, ka Rīgas domes koalīcija lielā mērā ir tā pati, kas veido valdību. Viņš atgādina, ka Progresīvie, kuri nav pārstāvēti Saeimā, būs puse no A/P/P frakcijas, tāpat tajā ir apkaimju pārstāvji. Koalīciju veidojot, politiķi viens otra vēlētājus baidīja, piemēram, ar "praida Rīgu", bet ir skaidrs, ka lēmumu pieņemšanā arī var rasties pretrunas dažādu pieeju konkrētiem jautājumiem dēļ. Diena jautāja Nacionālās apvienības priekšsēdētājam Raivim Dzintaram, vai viņa priekšvēlēšanu laikā paustie izteikumi par "praida Rīgu", kā arī nedaudz vīzdegunīgā attieksme pret Jauno Vienotību, kura tagad ieguvusi vairāk balsu nekā NA, var ietekmēt sarunas par koalīcijas veidošanu. Jāatgādina, ka NA šajās vēlēšanās, startējot kopā ar LRA, ieguvusi četrus mandātus, bet LRA – trīs. "Liberālais flangs dominēs, tāda ir bijusi vēlētāju griba. Līdzīgi kā parlamentā būs jāmeklē konsenss," teica Dzintars. Viņš arī tagad neatsakoties no saviem vārdiem, jo A/P/P uzstādījumi ne vienmēr saskanot ar 18. novembra Latviju, taču svarīgi esot koncentrēties uz būtisko. Politiķis atgādināja, ka NA joprojām strādā valdībā kopā ar JKP, ar kuru pirms Saeimas vēlēšanām bija visai asa vārdu apmaiņa.
Staķis publiski uzsvēris, ka, viņaprāt, koalīcija jāveido visām valdības koalīciju veidojošajām partijām, kuras ir iekļuvušas Rīgas domē. Koalīcijai jābūt pēc iespējas plašākai, lai varētu nodrošināt stabilu darbu un atvieglotu sarežģītu lēmumu pieņemšanu. Vienlaikus no potenciālo partneru puses ir izskanējuši izteikumi, kas jau iezīmē iespējamās diskusiju tēmas, piemēram, koalīcijas partneri Latvijas Televīzijai vakar piekrita, ka domes izpilddirektoram ir jābūt politiski neitrālam, viņš nevar tikt politiski iecelts, bet uz šo amatu jārīko atklāts konkurss. Tas gan sakrīt ar pagaidu administrācijas ieceltās izpilddirektores Ivetas Zalpēteres iepriekš pausto, ka viņa šo amatu ieņems līdz šāda konkursa beigām, kad tiks izraudzīts jauns izpilddirektors. Linda Ozola (JKP) atgādināja, ka pagaidu administrācija ir iecēlusi arī izpilddirektora vietnieku, un arī par šo amatu partijām būs jāvienojas. Zīmīgi, ka Staķis tomēr pieļāva, ka izpilddirektora amatā varētu būt cilvēks, kuram ir iepriekšēja politiska pieredze, jo par to neesot jāsoda, neapstiprinot amatā.
Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Ikstens aģentūrai LETA izteicies, ka koalīcijas veidošanas procesā būs jālauž daudz šķēpu par jaunā sasaukuma domes komiteju vadību.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 31. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!