Iepriekšējo reizi ar jums runājāmies janvāra sākumā, toreiz secinājām, ka pašvaldībām šis gads nebūs viegls, tostarp pašvaldībām noteikto jauno papildfunkciju īstenošanas dēļ. Ir pagājuši pirmie divi gada mēneši, pašvaldības ir apstiprinājušas budžetus, bet visam fonā skanēja ne visai iepriecinoši stāsti, ka vietvarām nākas meklēt, kur un cik daudz samazināt jau tāpat nepietiekamo finansējumu, lai vispār spētu izpildīt savas saistības pret iedzīvotājiem. Piemēram, šo procesu nācās īstenot Talsu pašvaldībai. Kāda tad ir pašreizējā bilde – cik cieši tās jostas nākas savilkt?
Patiesībā es pirmo reizi jau pērn oktobrī teicu, ka pašvaldībām šogad būs ļoti grūti, ja visi procesi virzīsies uz priekšu tā, kā tas notika. Šobrīd diemžēl tas viss ir apstiprinājies, un mēs redzam gan Talsu problēmu, gan arī to, ka daudzās citās vietās ir tiešām grūti sabalansēt budžetus. Taču, paldies Dievam, pašvaldības šogad vēl to ir spējušas izdarīt, lai arī ar dažādiem sāpīgiem griezieniem. Taču vērts vēlreiz apskatīties, kādēļ tad tas notiek un kāpēc īpaši ir jārunā par kritisko situāciju šajā atzarā – kas notiek tajā laukā, kas ir vistuvāk iedzīvotājiem.
Būtībā redzam, ka no 2020. līdz 2024. gadam pašvaldību iekasēto nodokļu daļa valsts kopējos nodokļos samazinājusies līdz 16,2%, kamēr savulaik vienu brīdi šī daļa pašvaldībām savu funkciju nodrošināšanai bija pat nedaudz pāri 20%. Savulaik bija precīzi nofiksēts – 19,6%, kas bija pašvaldību rīcībā. Tas bija apjoms no kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem, neieskaitot valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas valsts pamatbudžetā veselības aprūpes nodrošināšanai. Savukārt no 2018. gada, lai kompensētu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazinājumu pašvaldību budžetos darbaspēka nodokļu reformas rezultātā un lai tiktu līdz tiem 19,6%, valsts katru gadu no 2018. gada paredzēja speciālu dotāciju pašvaldībām. 2018. gadā tie bija gandrīz 22 miljoni eiro, 2021. gadā – 162,9 miljoni, bet 2024. gadā šīs speciālās dotācijas vairs nav. Protams, valsts ir tiesīga pieņemt dažādus lēmumus, taču nereti tas notiek uz pašvaldību budžetu rēķina.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 14. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00