"Irāna pašreiz ir viena no galvenajām naftas ražotājām pasaulē un bez Irānas globālais naftas tirgus tiktu sagrauts," preses konferencē Teherānā paziņoja Kazemi. "Irānai nav problēmu aizvietot naftas pārdošanu Eiropai. Bet (..) Eiropai domātajai naftai nekādu sankciju nebūs," viņš piebilda.
Es piektdien paziņoja, ka ar nākamo mēnesi gatavojas piemērot Irānai jaunas sankcijas, ja vien Teherāna nesāks sadarboties ar starptautiskos sabiedrību savas pretrunīgi vērtētās kodolprogrammas jautājumā.
Vairākas ES valstis ir aicinājušas noteikt embargo Irānas naftai. Savukārt Teherānas politiķi paziņojuši, ka šāds solis sadārdzinātu naftas cenas līdz 250 ASV dolāriem (aptuveni 130 latiem) par barelu, kas ir par 150 dolāriem vairāk nekā pašreiz.
ES šomēness jau pastiprināja sankcijas pret Irānu, iekļaujot "melnajā sarakstā" vēl 180 Irānas uzņēmumus un privātpersonas. Irāna tāpat ir pakļauta arī četrām ANO sankciju kārtām un Rietumu vienpusējām sankcijām.
Rietumvalstis apsūdz Irānu par mērķi slepeni radīt atomieročus. Teherāna šādas apsūdzības gan kategoriski noliedz un apgalvo, ka kodoltehnoloģijas vēlas izmantot miermīlīgiem mērķiem. Kā ziņots, ANO Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA) novembrī pavēstīja, ka tās rīcībā ir ticama informācija, ka Irāna strādā pie atomieroču izveides.
Augošā spriedze Rietumu attiecībās ar Irānu jau tagad atstājusi sekas naftas tirgū, novedot pie cenu kāpuma.
Naftas eksportētājvalstu organizācija OPEC trešdien noturēs sanāksmi, lai izvērtētu tirgus spiedienu un noteiktu, vai nepieciešams mainīt naftas ieguves kvotas vai saglabāt tās pašreizējā līmenī.